Sophie Zelmani wystąpiła w Trójce

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2018 19:00
Sophie Zelmani, czyli Sophie Edkvist, to szwedzka piosenkarka z kręgu alternatywnego pop rocka.
Audio
  • Sophie Zelmani na scenie Trójki (Koncert w Trójce)

Koncert Sophie Zelmani w studiu im. Agnieszki Osieckiej odbył się 22 marca 2018 roku. Emisja nagrania na antenie Trójki miała miejsce w niedzielę 24 czerwca o godz. 18.05.

Sophie Zelmani urodziła się 12 lutego 1972 roku na przedmieściach Sztokholmu. W wieku czternastu lat dostała od ojca swoją pierwszą gitarę. Mimo że nie miała żadnego profesjonalnego przygotowania, bardzo szybko zaczęła pisać teksty i nagrywać piosenki w lokalnym studiu. W ten sposób powstały taśmy demo, które postanowiła rozesłać do różnych wytwórni. Jako pierwszy odpowiedział szwedzki oddział Sony Music.

W 1995 roku, po podpisaniu kontraktu, wydała swój debiutancki longplay "Sophie Zelmani". Mimo że cały materiał nagrano w zaledwie dwa tygodnie, to jednak prace w studiu trwały kilka miesięcy. W ciepłych recenzjach porównywano jej kompozycje do wczesnych dokonań Van Morrisona. Rok później wokalistka otrzymała Grammy w kategorii Najlepszy Debiut.

W 1997 roku, gdy sprzedaż krążka osiągnęła pułap 200 tysięcy egzemplarzy, Columbia Records postanowiła wykupić prawa do płyty i ruszyć z kampanią promocyjną na rynku amerykańskim. W następnym roku ukazał się drugi album artystki "Precious Burden", a w 1999 roku światło dzienne ujrzała płyta "Time to Kill". W przeciwieństwie do dwóch poprzednich – ten krążek Zelmani nagrała już z towarzyszeniem regularnego zespołu. 

W 2002 roku pojawił się longplay "Sing and Dance", z ciekawymi elementami country i odniesieniami do twórczości Boba Dylana. Dwa lata później do sklepów trafił album "Love Affair". W 2005 roku artystka wydała pierwszą w swojej karierze kompilację – "A Decade of Dreams 1995-2005", poszerzoną o trzy premierowe utwory.

Po dwóch latach Zelmani wróciła studyjnym krążkiem "Memory Loves You". Rok później fani otrzymali kolejną płytę – "The Ocean and Me". Płyta miała dla samej artystki także wymiar terapeutyczny. Od lat Zelmani panicznie boi się wody. Ta fobia stanowi dla niej problem, z którym stara się walczyć. Stąd wśród piosenek utwór "The Ocean and Me", opowiadający o lęku i równoczesnej fascynacji artystki – wodzie. W 2008 roku do sklepów trafiła jej druga składanka – "Original Album Classics".

Pod koniec lutego 2010 roku wokalistka zaprezentowała swoje najnowsze dzieło – "I'm the Rain". Album jest świetnym połączeniem nisko zawieszonego wokalu Sophie oraz delikatnego i uspokajającego tła muzycznego. Materiał powstawał stopniowo – wpierw nagrywano wokal, następnie dokładano do niego gitary, a dopiero na samym końcu resztę instrumentów dograł zespół.

Obecnie współpracują z nią następujący muzycy – klawiszowiec Rickard Nilsso, perkusista Peter Korhonen oraz basista Thomas Axelsson.

(mat. prasowe)

Zobacz więcej na temat: Trójka

Czytaj także

Bardzo kobiecy jazz Judyty Pisarczyk

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2018 20:00
Judyta Pisarczyk jest młodą i utalentowaną wokalistką jazzową, laureatką Grand Prix podczas tegorocznej edycji Ladies' Jazz Festival w Gdynii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koncert poświęcony Wojciechowi Młynarskiemu

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2018 21:00
W dniu pierwszej rocznicy śmierci Wojciecha Młynarskiego radiowa Trójka zaprosiła na koncert poświęcony temu wyjątkowemu artyście.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Gramy dla Eryka" na scenie Trójki

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2018 20:00
Polscy jazzowi muzycy po raz kolejny stają solidarnie na wysokości zadania pomagając koledze w potrzebie.
rozwiń zwiń