Jan Kantner Quartet wystąpił w Trójce!

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Jan Kantner Quartet wystąpił w Trójce!
Jan Kantner Quartet na Trójkowej scenieFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Podobno są trzy rodzaje muzyki – ta smutna, ta wesoła i "ta trzecia"… Czymkolwiek jest, to właśnie ją grają. Konkretniej? To granie między hard bopem a free jazzem, ze sporą domieszką brzmień etnicznych. Jakie jest? Mroczne, przestrzenne, liryczne, nostalgiczne… (Romantycy?).

Posłuchaj

Dźwiękowa uczta. Jan Kantner Quartet w Studiu Muzycznym im. A. Osieckiej w radiowej Trójce (Koncerty w Trójce)
+
Dodaj do playlisty
+

Jan Kantner Quartet wystąpił w studiu im. Agnieszki Osieckiej w niedzielę (27 maja). Początek transmisji koncertu o godz. 19.05.

Inspiracje? John Coltrane, Miles Davis, Billy Harper, Kenny Garret, Piotr Wojtasik, Zbigniew Namysłowski, Viktor Toth

Nie jest prawdą, że nie lubią pianistów i gitarzystów. Po prostu bliska im jest tradycja Ornette'a Colemana i grania w kwartecie bez instrumentu harmonicznego. To daje muzyce przestrzeń, upraszcza harmonię, dodaje surowości i wyrazistości – pasuje do utworów, które grają.

Zespół założyli w lutym 2017 roku. Komponują sami – najczęściej robią to Janek, ale swój twórczy wkład w brzmienie zespołu mają wszyscy. Jest ich czterech – jak łatwo się domyślić tworzą więc kwartet (Quartet!).

Janek Kantner (saksofon altowy, sopranowy) – "gra na alcie inaczej, niż się gra na alcie" – powiedział pewien mądry człowiek i to chyba prawda. Ceni prostotę środków wyrazu, gra lirycznie, ekspresyjnie mocno (tak mówią).

Piotr Szlempo (trąbka) – to kolejny oryginał ("trąbka inna niż wszystkie inne"). Ceni minimalizm, co sprawia, że mógłby być Chetem Bakerem, gdyby nie był Piotrem Szlempo.

Bartłomiej Chojnacki (kontrabas) – najbardziej doświadczony muzyk w zespole. Lubi dobre, zespołowe granie i dba o to, żeby uzyskać ten efekt. Z tego powodu ma napięty grafik, bo wszyscy chcą z nim grać…

Dawid Opaliński (perkusja) – czasem zdradza jazz z groovem, hip-hopem. Lubi mieszać style i eksperymentować, co zresztą świetnie mu wychodzi. Gra przestrzennie i wyraziście.

Reprezentują Wrocław, wszyscy są studentami lub absolwentami wrocławskiej akademii muzycznej, wielokrotnie nagradzanymi na konkursach w kraju i za granicą. Zespół otrzymał także II nagrodę w konkursie na indywidualność jazzową festiwalu Jazz Nad Odrą 2017, wyróżnienie na Blue Note Poznań Competition 2017, oraz II nagrodę na konkursie Bielska Zadymka Jazzowa 2018.

materiały prasowe

Polecane