Zbigniew Wodecki i Mitch & Mitch Orchestra na jednej scenie

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2018 20:00
Zbigniew Wodecki wraz z Mitch & Mitch Orchestra and Chorus, ze specjalnym udziałem Polskiej Orkiestry Radiowej pod batutą Cannibal Mitcha, wykonali utwory z płyty zatytułowanej po prostu "Zbigniew Wodecki”.
Audio
  • Zbigniew Wodecki i Mitch & Mitch Orchestra w Trójce (Koncerty w Trójce)
Zbigniew Wodecki podczas koncertu z MitchMitch w Studiu Koncertowym PR im. Witolda Lutosławskiego
Zbigniew Wodecki podczas koncertu z Mitch&Mitch w Studiu Koncertowym PR im. Witolda LutosławskiegoFoto: Grzegorz Śledź/PR2

Wydarzenie to w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego zorganizowała radiowa Dwójka w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Jazzu. Retransmisja koncertu na antenie Trójki odbyła się w niedzielę 20 maja o godz. 19.05.

Zbigniew Wodecki jako wokalista debiutował w Opolu piosenką "Znajdziesz mnie znowu". Co ciekawe, jego głos brzmiał wówczas zupełnie inaczej niż na pierwszej płycie. – Jestem człowiekiem mało asertywnym, a jako młody chłopak z Warszawy chciałem zaśpiewać tak, jak mi kazano, czyli takim trochę knajackim głosem, który nie był w moim stylu. Potem sam się dziwiłem, co nagrałem. To coś w rodzaju wypadku przy pracy. Co jednak ciekawe, mimo upływu lat ta piosenka spotyka się wciąż z niezwykle żywym odbiorem publiczności – opowiadał artysta.

O fonograficznym debiucie Zbigniewa Wodeckiego – płycie zatytułowanej imieniem i nazwiskiem artysty, wydanej w 1976 roku przez Polskie Nagrania – mało kto pamięta. Zapomniał o niej sam Wodecki. Na szczęście przypomnieli mu o niej muzycy Mitch & Mitch (pod wodzą Macia Morettiego), którzy odtworzyli dawne aranżacje, dodając do nich także swoje pomysły. Wodecki w towarzystwie kilkunastoosobowego zespołu wystąpił w ubiegłym roku na Off Festivalu. Kto był w Katowicach, długo tego wieczoru nie zapomni. Kto nie był, miał jedyną okazję by wysłuchać całej płyty "Zbigniew Wodecki” w niemal oryginalnej szacie brzmieniowej. To, co nie udało się na Offie, udało się w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego, bowiem do Wodeckiego i zespołu Mitch & Mitch dołączyli instrumentaliści Polskiej Orkiestry Radiowej. W ten sposób dokładnie zostały odtworzone brzmienie big-bandu z 1976 roku. Co więcej, Chór i Orkiestrę Mitch & Mitch poprowadził gość specjalny – Cannibal Mitch.

Współorganizatorem koncertu był Narodowy Instytut Audiowizualny.

***

Koncert z 2014 roku przypomnieliśmy w związku z 1. rocznicą śmierci Zbigniewa Wodeckiego, która przypada 22 maja. Tego dnia w Trójce zaplanowany został dzień z muzyką Zbigniewa Wodeckiego – przez cały dzień co godzinę (od 6.00 do 18.00) prezentować będziemy utwory Zbigniewa Wodeckiego.

Z kolei od 21 do 25 maja płytą tygodnia będzie premierowy album "Dobrze, że jesteś" (ze Zbigniewem Wodeckim zaśpiewali m.in. Kayah, Kuba Badach, Sławek Uniatowski).