W hołdzie dla Tomasza Stańki. Retransmisja koncertu

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2018 19:00
Podczas koncertu w Trójce w hołdzie dla wirtuoza trąbki zagrali Antymos Apostolis, Max Mucha, Piotr Wyleżoł, Ziut Gralak i Wojciech Waglewski. 
Audio
  • W hołdzie dla Tomasza Stańki. "Chameleon" zabrzmiał w studio im. Agnieszki Osieckiej (Koncert w Trójce)
Koncert pamięci Tomasza Stańki
Koncert pamięci Tomasza StańkiFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

1 listopada 2018 o godz. 18.05 zaprosiliśmy na retransmisję koncertu zarejestrowanego 11 sierpnia w Muzycznym Studiu Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej. 

Artyści wykonali utwory z płyty Tomasza Stańki zatytułowanej "Chameleon", która została zarejestrowana w Grecji w 1989 roku. W nagraniu płyty brał udział m.in. Antymos Apostolis.

***

Tomasz Stańko urodził się 11 lipca w 1942 w Rzeszowie. Był trębaczem, kompozytorem i aranżerem. W latach 60. współpracował z Krzysztofem Komedą. Jako członek jego zespołu brał udział w nagraniach wydanego w 1966 albumu "Astigmatic", który dziś uchodzi ze jedno z największych osiągnięć europejskiego jazzu i znajduje się w zestawieniach najlepszych płyt jazzowych wszech czasów.

Był też jednym z najważniejszych muzyków na europejskiej scenie jazzowej. Nagrał około czterdzieści albumów, skomponował muzykę do kilkudziesięciu filmów, koncertował na całym świecie. Występował i nagrywał, między innymi z Janem Garbarkiem czy Peterem Warrenem. Był laureatem wielu polskich i międzynarodowych nagród - w 2003 r. otrzymał Europejską Nagrodę JazzowąJego Kwintet z lat 1968-1973 uznany został za jedną z najlepszych formacji w historii polskiego jazzu.

PAP/gs/chb/mk

Czytaj także

"Tomasz Stańko wywarł największy wpływ na współczesną scenę jazzową"

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2018 13:23
- Był obecny na tej scenie 55 lat. Ojcem chrzestnym jazzu nowoczesnego był Krzysztof Komeda, ale Tomasz Stańko tę muzykę poniósł i rozwijał przez te długie lata - mówił w Dwójce Paweł Brodowski z magazynu "Jazz Forum".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie żyje Tomasz Stańko. Muzyk miał 76 lat

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2018 13:31
Tomasz Stańko był znanym polskim trębaczem jazzowym i kompozytorem. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nie jestem szary". Tomasz Stańko o swoim barwnym życiu

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2018 10:00
Od początku był barwnym ptakiem z niezwykle silną osobowością. Żył po swojemu, wyróżniał się i zawsze był o krok przed innymi. 
rozwiń zwiń