"Atma" Michała Urbaniaka w wersji góralskiej

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2018 20:00
10 listopada w Cieszynie amerykańsko-polski zespół jazzmana i muzycy góralscy: kapela Wałasi z Istebnej, zespół Besquidians z Beskidu Żywieckiego i kapela Nowina z Jabłonkowa wykonali utwory z legendarnej płyty "Atma" Michała Urbaniaka, wydanej w 1974 przez Columbia Records.
Audio
  • Michał Urbaniak i góralska wersja "Atmy" (Koncert/Trójka)
Michał Urbaniak
Michał UrbaniakFoto: wjarek/Shutterstock.com

Nagranie tego koncertu zaprezentowaliśmy na antenie Trójki w niedzielę 18 listopada o godz. 19.05.

Michał Urbaniak, światowej sławy muzyk jazzowy, na jedynym koncercie z góralami! Cieszyński oddział Solidarności Polsko-Czesko-Słowackiej ponownie sięgnął do muzyki jazzowej. We współpracy z Piotrem Metzem, kierownikiem muzycznym radiowej Trójki (który poprowadził cieszyński koncert), SPCzS zorganizowała wydarzenie nie tylko najwyższej klasy, ale też wyjątkowe przez to, że jednorazowe. W dodatku w przeddzień jubileuszowego święta niepodległości.

Michał Urbaniak – skrzypek, saksofonista, kompozytor, aranżer, odkrywca młodych talentów – znany jest jako współtwórca muzyki fusion. W 1973 roku wyjechał do Nowego Jorku, rok później nagrał album "Atma". Zapraszał i bywał zapraszany do współpracy przez sławy światowego jazzu. Grali z nim m.in.: Quincy Jones, Billy Cobham, Stephane Grappelli, Joe Zawinul, Herbie Hancock. Zasłynął w świecie, nagrywając w 1986 roku płytę "Tutu" z największą legendą jazzu – Milesem Davisem. Jest pierwszym na świecie skrzypkiem-wynalazcą, który zagrał na pięciostrunowych skrzypcach zbudowanych według własnego pomysłu. Od wielu lat związany jest z filmem i teatrem. Tworząc projekt "UrbSymphony" (1995) jako pierwszy wprowadził jazz i rap do filharmonii. Nagrał na całym świecie ponad 60 autorskich płyt. Jego album "Miles of Blue" (2010), dedykowany Milesowi Davisowi, zdobył status platynowej płyty. W 2016 roku otrzymał Złotego Fryderyka, najważniejszą polską nagrodę muzyczną – za całokształt działalności muzycznej.

W Cieszynie artysta wystąpił ze swoim zespołem, towarzyszyli mu również wybitni muzycy ludowi z Beskidu Śląskiego i Żywieckiego. 

To przede wszystkim kapela Wałasi działająca w Istebnej od ponad 30 lat. Zespół, założony przez Zbigniewa Wałacha, początkowo wykonywał tradycyjną muzykę Beskidu Śląskiego, z czasem poszerzając repertuar o utwory innych społeczności górali łuku Karpat, wreszcie zaczął tę muzykę aranżować i tworzyć nowe kompozycje. W skład grupy wchodzą potomkowie tradycyjnych rodzin, grający na skrzypcach, gajdach, instrumentach pasterskich, cymbałach, altówce, kontrabasie.

Zespół Besquidians został założony w 2010 przez dwóch przyjaciół ze Ślemienia, Marcina Pokusę i Wojciecha Golca. Muzycy należą do wybitnych znawców folkloru beskidzkiego, wirtuozów gry na tradycyjnych instrumentach. Kochają tradycję, ale podchodzą do niej twórczo, wzbogacając ludowe instrumentarium o nowe inspiracje, łącząc style, brzmienia i barwy.

Wystąpiła także kapela Nowina działająca na terenie Republiki Czeskiej. Ten zespół został założony w 1984 roku przy kole Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego w Jabłonkowie. Jego liderem jest skrzypek Peter Byrtus, oprócz niego w zespole występuje najczęściej czterech muzyków (skrzypkowie i basista), niekiedy wspomaganych przez głos kobiecy. Piszą o sobie po cieszyńsku: "naszim podstawowym repertuarym je muzyka ludowo Ślónska Cieszińskigo, a to głównie górolsko, ale starómy sie grać aj inszi regióny a rodzaje muzyki, coby jak nejlepi bawić ludzi".

Podstawą ich spotkania były kompozycje Michała Urbaniaka z albumu "Atma", którego tytuł nieprzypadkowo kojarzy się z zakopiańską willą, w której mieszkał Karol Szymanowski. Album przeszedł do historii muzyki jako oryginalna fuzja nowoczesnego elektronicznego jazzu, swingujących rytmów latynoskiej bossa novy oraz tradycyjnego polskiego folkloru. Przed laty w jego nagraniu wzięli udział Urszula Dudziak, Wojciech Karolak, Paweł Jarzębski i Czesław "Mały" Bartkowski oraz Ray Mantilla. Albumem "Atma" Michał Urbaniak rozpoczął swoją wieloletnią karierę w USA, o jego randze mogą świadczyć ceny, jakie osiągał na aukcjach i fakt, że kiedy czterdzieści lat po premierze został wznowiony w wersji CD, stało się to wydarzeniem muzycznym.

Wydarzenie odbyło się w ramach programu Narodowego Centrum Kultury "EtnoPolska", wsparcia udzielił też samorząd powiatu cieszyńskiego.

(mat. promocyjne)