X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Atma" Michała Urbaniaka w wersji góralskiej

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2018 20:00
10 listopada w Cieszynie amerykańsko-polski zespół jazzmana i muzycy góralscy: kapela Wałasi z Istebnej, zespół Besquidians z Beskidu Żywieckiego i kapela Nowina z Jabłonkowa wykonali utwory z legendarnej płyty "Atma" Michała Urbaniaka, wydanej w 1974 przez Columbia Records.
Audio
  • Michał Urbaniak i góralska wersja "Atmy" (Koncert/Trójka)
Michał Urbaniak
Michał UrbaniakFoto: wjarek/Shutterstock.com

Nagranie tego koncertu zaprezentowaliśmy na antenie Trójki w niedzielę 18 listopada o godz. 19.05.

Michał Urbaniak, światowej sławy muzyk jazzowy, na jedynym koncercie z góralami! Cieszyński oddział Solidarności Polsko-Czesko-Słowackiej ponownie sięgnął do muzyki jazzowej. We współpracy z Piotrem Metzem, kierownikiem muzycznym radiowej Trójki (który poprowadził cieszyński koncert), SPCzS zorganizowała wydarzenie nie tylko najwyższej klasy, ale też wyjątkowe przez to, że jednorazowe. W dodatku w przeddzień jubileuszowego święta niepodległości.

Michał Urbaniak – skrzypek, saksofonista, kompozytor, aranżer, odkrywca młodych talentów – znany jest jako współtwórca muzyki fusion. W 1973 roku wyjechał do Nowego Jorku, rok później nagrał album "Atma". Zapraszał i bywał zapraszany do współpracy przez sławy światowego jazzu. Grali z nim m.in.: Quincy Jones, Billy Cobham, Stephane Grappelli, Joe Zawinul, Herbie Hancock. Zasłynął w świecie, nagrywając w 1986 roku płytę "Tutu" z największą legendą jazzu – Milesem Davisem. Jest pierwszym na świecie skrzypkiem-wynalazcą, który zagrał na pięciostrunowych skrzypcach zbudowanych według własnego pomysłu. Od wielu lat związany jest z filmem i teatrem. Tworząc projekt "UrbSymphony" (1995) jako pierwszy wprowadził jazz i rap do filharmonii. Nagrał na całym świecie ponad 60 autorskich płyt. Jego album "Miles of Blue" (2010), dedykowany Milesowi Davisowi, zdobył status platynowej płyty. W 2016 roku otrzymał Złotego Fryderyka, najważniejszą polską nagrodę muzyczną – za całokształt działalności muzycznej.

W Cieszynie artysta wystąpił ze swoim zespołem, towarzyszyli mu również wybitni muzycy ludowi z Beskidu Śląskiego i Żywieckiego. 

To przede wszystkim kapela Wałasi działająca w Istebnej od ponad 30 lat. Zespół, założony przez Zbigniewa Wałacha, początkowo wykonywał tradycyjną muzykę Beskidu Śląskiego, z czasem poszerzając repertuar o utwory innych społeczności górali łuku Karpat, wreszcie zaczął tę muzykę aranżować i tworzyć nowe kompozycje. W skład grupy wchodzą potomkowie tradycyjnych rodzin, grający na skrzypcach, gajdach, instrumentach pasterskich, cymbałach, altówce, kontrabasie.

Zespół Besquidians został założony w 2010 przez dwóch przyjaciół ze Ślemienia, Marcina Pokusę i Wojciecha Golca. Muzycy należą do wybitnych znawców folkloru beskidzkiego, wirtuozów gry na tradycyjnych instrumentach. Kochają tradycję, ale podchodzą do niej twórczo, wzbogacając ludowe instrumentarium o nowe inspiracje, łącząc style, brzmienia i barwy.

Wystąpiła także kapela Nowina działająca na terenie Republiki Czeskiej. Ten zespół został założony w 1984 roku przy kole Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego w Jabłonkowie. Jego liderem jest skrzypek Peter Byrtus, oprócz niego w zespole występuje najczęściej czterech muzyków (skrzypkowie i basista), niekiedy wspomaganych przez głos kobiecy. Piszą o sobie po cieszyńsku: "naszim podstawowym repertuarym je muzyka ludowo Ślónska Cieszińskigo, a to głównie górolsko, ale starómy sie grać aj inszi regióny a rodzaje muzyki, coby jak nejlepi bawić ludzi".

Podstawą ich spotkania były kompozycje Michała Urbaniaka z albumu "Atma", którego tytuł nieprzypadkowo kojarzy się z zakopiańską willą, w której mieszkał Karol Szymanowski. Album przeszedł do historii muzyki jako oryginalna fuzja nowoczesnego elektronicznego jazzu, swingujących rytmów latynoskiej bossa novy oraz tradycyjnego polskiego folkloru. Przed laty w jego nagraniu wzięli udział Urszula Dudziak, Wojciech Karolak, Paweł Jarzębski i Czesław "Mały" Bartkowski oraz Ray Mantilla. Albumem "Atma" Michał Urbaniak rozpoczął swoją wieloletnią karierę w USA, o jego randze mogą świadczyć ceny, jakie osiągał na aukcjach i fakt, że kiedy czterdzieści lat po premierze został wznowiony w wersji CD, stało się to wydarzeniem muzycznym.

Wydarzenie odbyło się w ramach programu Narodowego Centrum Kultury "EtnoPolska", wsparcia udzielił też samorząd powiatu cieszyńskiego.

(mat. promocyjne)