"To, co najpiękniejsze… – Zima": Filip Wojciechowski Trio z Polską Orkiestrą Radiową

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2019 20:00
25 stycznia w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego w Warszawie odbył się kolejny koncert z cyklu "To, co najpiękniejsze…". 
Audio
  • "To, co najpiękniejsze… – Zima" (Koncert/Trójka)
Filip Wojciechowski Trio i Gary Guthman
Filip Wojciechowski Trio i Gary GuthmanFoto: Wojciech Kusiński/PR

Retransmisja tego wydarzenia na antenie Trójki odbyła się w niedzielę (27 stycznia) o godz. 19.05.

Tym razem Polskie Radio zaprosiło wybitnego pianistę Filipa Wojciechowskiego, który wystąpił z Polską Orkiestrą Radiową. Koncertu na żywo można było posłuchać na antenie radiowej Dwójki. Wydarzenie było także transmitowane w streamingu na stronie internetowej polskieradio.pl, a retransmisji można było posłuchać w radiowej Jedynce i Trójce.

"To, co najpiękniejsze… – Zima" to kolejny z serii wyjątkowych koncertów, których celem jest popularyzacja polskiej i światowej muzyki, wśród odbiorców, którzy poszukują kontaktu z kulturą wysoką.

Koncert podzielono na dwie części. W pierwszej wystąpił Filip Wojciechowski Trio w składzie:  Filip Wojciechowski – fortepian, Paweł Pańta – kontrabas i Cezary Konrad – perkusja. Gościnnie pojawi się Gary Guthman grający na trąbce. W drugiej części wieczoru zabrzmiał koncert fortepianowy F-dur George'a Gershwina w wykonaniu Filipa Wojciechowskiego oraz Polskiej Orkiestry Radiowej pod dyrekcją Michała Klauzy.

Gospodarzem wieczoru był Andrzej Sułek – Kierownik Redakcji Muzycznej w radiowej Dwójce.

Honorowy patronat nad wydarzeniem objęła Rada Mediów Narodowych.

***

Filip Wojciechowski jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie fortepianu. Artysta zdobył wiele nagród na konkursach pianistycznych m.in.: w Paryżu (Konkurs im. Claude Kahna), w Darmstad (Europejski Konkurs Chopinowski) oraz w Warszawie, gdzie otrzymał nagrodę specjalną na XIII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. F. Chopina. Występował z recitalami na całym świecie i w tak renomowanych salach jak Filharmonia Berlińska, Opera House w Monte Carlo, Tokyo International Forum. W swoim dorobku artystycznym Artysta posiada liczne nagrania dokonane dla Polskiego Radia, m.in. autorską płytę "Moments", na której pojawił się gościnnie Gary Guthman.