X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Jacek Kowalski na 200-lecie urodzin Stanisława Moniuszki

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2019 21:00
Któż pamięta o owych pieśniach, niby niewybitnych (a może właśnie wybitnych?), składających się na świat tak zwanej "polskiej muzyki", którą nasi romantyczni przodkowie żyli na co dzień, ciesząc się "nadzieją, że nam wrócą dawne czasy, że nam znowu zajaśnieją Karabele, słuckie pasy"?
Audio
  • Świętujemy 200. urodziny Stanisława Moniuszki! (Koncert w Trójce)

Na transmisję koncertu Jacka Kowalskiego zaprosiliśmy w niedzielę (5.05) o godz. 20.05. 

Pieśni dalekie od moniuszkowskiej maestrii, budzące wszakże entuzjazm podobny jak "Straszny Dwór". One to dały Moniuszce fundament jego "staroszlacheckich" oper, po części już "romantyczny", po części zakorzeniony w klasycyzmie, po części wprost staropolski. O nich też zapewne myślał dziennikarz warszawskiego "Tygodnika Ilustrowanego", pisząc w kilka dni po prapremierze :Strasznego Dworu": "Moniuszko potrafi odtwarzać to, co u każdego z nas leżało w głębi serca… Jest wyrazicielem i zjednoczycielem idei muzycznych, które przed nim samym tu i ówdzie błądziły".

Przywracamy pamięci ów muzyczny i poetycki świat "romantycznego sarmatyzmu", czyli kulturową "małą ojczyznę" naszego kompozytora, w której żyją: Przetocki, Niemcewicz, Dmuszewski, Kurpiński, Każyński, Gosławski, Witwicki, Syrokomla, Nowosielski i wielu anonimowych twórców i przetwórców, uwiecznianych i propagowanych przez Wacław z Oleska, Kolberga, Glogera…

Jacek Kowalski – historyk sztuki, pieśniarz, poeta, miłośnik epoki staropolskiej i tłumacz poezji starofrancuskiej. Autor kilkudziesięciu płyt oraz publikacji popularnych i naukowych związanych z kulturą i literaturą dawnej Polski i starej Francji. Ostatnio ukazała się jego książka "Straszny Dwór czyi sarmackie korzenie Niepodległej". Jest też autorem misteriów, baśni muzycznych, widowisk plenerowych.

Jacek Kowalski – śpiew, gitara, prowadzenie

Justyna Rekść-Raubo – viola da gamba, wiolonczela

Andrzej Nowakowski – gitara romantyczna

Anna Śliwa – skrzypce

Czytaj także

Hania Rani z solową "Esją" w Trójce!

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2019 20:00
Hania Rani to pianistka i kompozytorka dzielącą życie między Warszawę, którą uczyniła swoim domem, i Berlin, gdzie studiowała i gdzie często wraca pracować nad kolejnymi projektami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Grażyna Auguścik z towarzyszeniem Bester Quartet

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2019 20:00
Śpiewa, jest aranżerem, kompozytorem, producentem i liderem własnego zespołu. Przez amerykańskich krytyków muzycznych zgodnie uznana za nową gwiazdę światowego jazzu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

EABS w hołdzie Komedzie

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2019 21:45
Z okazji 50. rocznicy śmierci Krzysztofa Komedy wrocławski zespół zagrał w Trójce koncert poświęcony wybitnemu jazzowemu muzykowi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Antonina Krzysztoń śpiewa pieśni postne

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2019 23:00
Zapraszamy do wysłuchania nagrania specjalnego, świątecznego występu polskiej pieśniarki, kompozytorki i autorka tekstów.
rozwiń zwiń