X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Trebunie Tutki i Quintet Urmuli z "Duchem gór" w Trójce

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2019 20:00
Podhalańscy górale spod Giewontu i Gruzini spod Kazbeku to od wieków "ślebodni", czyli wolni i niezależni pasterze i wojownicy, niepodlegli, sprawiedliwi, dumni i honorowi.
Audio
 • Trebunie Tutki i Quintet Urmuli na żywo w Trójce (Koncert w Trójce)

Nagranie koncertu Trebuniów Tutków i Quintetu Urmuli, zarejestrowanego w studiu im. Agnieszki Osieckiej, wyemitowaliśmy w niedzielę 4 sierpnia o godz. 19.05.

Ich muzyka i mocny, wielogłosowy męski śpiew, będąca dominującą częścią obu kultur, te cechy mocno podkreśla. "Duch gór" to projekt w którym po raz pierwszy spotykają się obie prastare tradycje muzyczne. Tworzą go dwa uznane w swoich regionach zespoły – Trebunie Tutki z Zakopanego i Quintet Urmuli z Tibilisi. Wykorzystując pasterskie instrumentarium i tradycyjną polifonię, muzycy wskrzeszają podhalańsko-kakuazkie duchy przodków, legendarnych herosów gór.

Trebunie-Tutki – to najsłynniejsza w Polsce muzykująca od pokoleń góralska rodzina, która nic nie tracąc ze swego charakteru, przeszła ewolucję od kapeli góralskiej po grupę koncertującą na największych festiwalach Muzyki Świata. Jako pierwszy zespół z Polski, rozpoczęli przed laty dialog z odmiennymi kulturowo i geograficznie gatunkami muzycznymi, m.in. z jamajską gwiazdą roots reggae Twinkle Brothers i Adrianem Sherwoodem.

Quintet Urmuli to gruziński zespół powstały w 1994 roku, ratujący od zapomnienia tradycje muzyczne tej kultury. Ich repertuar składa się zarówno z autorskich jak i tradycyjnych utworów muzyki instrumentalnej oraz charakterystycznych dla gruzińskiego folkloru pieśni polifonicznych, z których najstarsze sięgają średniowiecza.

Projekt "Duch gór" powstał we współpracy wydawnictwa Unzipped Fly Records z Culture.pl oraz Program 2 Polskiego Radia. Premiera albumu odbyła się pod koniec września 2016 roku w Warszawie, na Festiwalu Skrzyżowanie Kultur. Producentem muzycznym projektu jest Karol Czajkowski.

Album nagrano w składzie:

Trebunie Tutki:

 • Krzysztof Trebunia-Tutka – śpiew, skrzypce, koza podhalańska, dwojnica, fujara bezootworowa, gwizdanie, dzwonki owcze, róg, trombita
 • Anna Trebunia-Wyrostek – śpiew, basy podhalańskie, wyskanie
 • Andrzej Polak – śpiew, skrzypce
 • Robert Czech – kontrabas
 • Jan Trebunia – śpiew, altówka

Quintet Urmuli:

 • Nugzar David Kavtaradze – śpiew, phanduri, duduk
 • Shalva Abramashvili – śpiew, chuniri
 • David Ratiani – śpiew, chonguri dabali bani
 • Tamaz Mamaladze – śpiew, phanduri bani, gudastviri
 • Gela Tabashidze – śpiew, salamuri

(mat. promocyjne)

Zobacz więcej na temat: Trójka MUZYKA