Koncert Króla z Męskiego Grania we Wrocławiu

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2019 20:00
Błażej Król to jeden z najbardziej utytułowanych muzyków i tekściarzy młodego pokolenia, który od lat sumiennie toruje sobie drogę z niezależnego światka na sceny największych festiwali i łamy opiniotwórczej prasy muzycznej.
Audio
  • Króla na Męskim Graniu we Wrocławiu (Koncert/Trójka)
Błażej Król i Igor Walaszek na scenie Męskiego Grania 2019 we Wrocławiu
Błażej Król i Igor Walaszek na scenie Męskiego Grania 2019 we Wrocławiu Foto: Janek Oborski

Koncert Króla, zarejestrowany 3 sierpnia podczas Męskiego Grania we Wrocławiu, wyemitowaliśmy na antenie Trójki w niedzielę 11 sierpnia po godz. 19.05.

Karierę rozpoczynał w duecie z Maurycym Kiebzakiem Górskim jako UL/KR. Ich pierwszy wspólny album wzbudził entuzjazm i został doceniony przez krytyków, zapewniając duetowi czołową pozycję w rankingach najważniejszych płyt wydanych w Polsce, w kategoriach muzyki alternatywnej, elektronicznej czy indie rockowej.

W 2014 roku Król postanowił wydać płytę solową. Szerszej publiczności dał się poznać za sprawą albumów "Nielot", "Wij" (2015) oraz "Przez sen" (2016). Najnowszy album Króla powstał przy współpracy z Piotrem Emade Waglewskim, który odpowiadał za miks i mastering. Hipnotyzująca muzyka i intrygujące teksty to nieodmiennie zasługa Błażeja.

Męskie Granie 2019

Na album składa się dziewięć numerów, dających wgląd w równie poetycki, jak naturalny, emocjonalny – acz przyziemny, wewnętrzny świat artysty. Znany z jego wcześniejszych dokonań chłód grzeje się tu w cieple niekiedy wręcz tropikalnych perkusjonaliów, retro zabiegi wykorzystywane są na sposoby zupełnie nieprzewidywalne (przywodząc niekiedy na myśl "bezfalowy" Nowy Jork), a intymność przyjmuje w piosenkach chwytliwe i bliskie formy. Płyta jest świetnym przykładem tzw. outsider music – muzyki osobnej, indywidualnej i ze sporą swobodą podchodzącej do materii dźwiękowej, rządzących nią zasad i dzielących ją gatunków.

Zespół występuje w składzie: Błażej Król – śpiew, gitara; Iwona Król – instrumenty klawiszowe, wokale; Thomas Fietz– perkusja, elektronika.

(mat. prasowe)

Czytaj także

Męskie Granie muzycznie podbiło Gdynię!

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2019 09:00
Zaskakujące występy Jakuba Gierszała i Jarosława Janiszewskiego z Męskie Granie Orkiestrą, elektryzujący duet Mazolewski/Porter oraz porywający Zalewski Solo Act – za nami trzecia odsłona tegorocznej trasy Męskie Granie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Męskie Granie zabrzmiało we Wrocławiu!

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2019 09:00
Niezapowiedziany występ Kingi Preis, nieoczywiste interpretacje utworów Breakoutu i wyjątkowy koncert Króla – za nami wrocławska odsłona trasy Męskie Granie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Męskie Granie zabrzmiało w Katowicach!

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2019 09:22
Nieoczywiste interpretacje utworów 2 plus 1 przez Anię Rusowicz i jej gości, elektryzujący koncert duetu Mazolewski/Porter i niezwykła energia pod sceną podczas koncertu Męskie Granie Orkiestry – za nami katowicka odsłona dziesiątej edycji trasy Męskie Granie.
rozwiń zwiń