Imran Ahmed Trio na antenie Trójki!

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2019 04:00
Imran Ahmed Trio, grupa z Bangladeszu łącząca jazz z psychodelicznym rockiem i flamenco, w sierpniu wystąpiła po raz pierwszy na trasie koncertowej w Polsce. 
Audio
  • Imran Ahmed Trio. Jazz z Bangladeszu na Trójkowej scenie (Koncert/Trójka)
Imran Ahmed Trio na Trójkowej scenie
Imran Ahmed Trio na Trójkowej scenieFoto: Wojciech Kusiński/PR

Koncert zespołu Imran Ahmed Trio odbył się w Muzycznym Studiu Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej we wtorek (27 sierpnia) o godz. 19.00. Nagranie wyemitowaliśmy w sobotę (7 grudnia) o godz. 3.00.

Imran Ahmed Trio to grupa wywodząca się z Bangladeszu. Wykonują muzykę improwizowaną z pogranicza psychodelicznego rocka i jazzu, inteligentnie wplatając w nią motywy flamenco. Zespół wydał dotychczas jedną studyjną płytę, zatytułowaną "Away and Home" (2018), która jest pierwszą jazzową płytą wydaną oficjalnie w Bangladeszu. Muzycy są pionierami gatunku w swoim kraju, prowadząc wspólnie zajęcia dla młodych adeptów jazzu w rodzimej, 20 milionowej Dhace, największym mieście Azji Zachodniej.

"Stworzenie sceny jazzowej od podstaw w Dhace nie było łatwym zadaniem. Popełniliśmy wiele błędów, ale wierzymy, że pewnego dnia będziemy ekspertami w tej dziedzinie. Jest to długi i żmudny proces, który powoli przynosi efekty. W tym czasie udało nam się zorganizować wiele koncertów, m.in. Johna McLaughlina, co było dużym przeżyciem dla całej naszej trójki, jako wieloletnich fanów jego muzyki. Zagraliśmy również trasy w Niemczech i Malezji. Jesteśmy podekscytowani wizytą w Polsce" – mówi Imran Ahmed, gitarzysta i lider zespołu.

Grupa wystąpiła w Polsce w oryginalnym składzie: Imran Ahmed – gitara, Mohaimin Karim – gitara basowa i Arjo Shrestho – perkusja, i zagrała 22. sierpnia w krakowski klubie Strefa, 24. na festiwalu Voicingers w Żorach oraz 25 w klubie Bardzo Bardzo. Muzycy poprowadzili również warsztaty dla uczestników festiwalu. Zwieńczeniem trasy był koncert 27 sierpnia w studio koncertowym im. Agnieszki Osieckiej w Warszawie. 

– Trasa Imrana jest rozwinięciem i kontynuacją pomysłu dwustronnej współpracy kulturalnej, jaką polscy muzycy nawiązują z muzykami lokalnymi koncertując w Azji w ramach projektu Jazz Po Polsku. Muzyków z Bangladeszu poznałem podróżując z zespołem Grzegorza Karnasa z Kirgistanu po Indonezje w zeszłym roku. Jest to jedyna okazja, aby zobaczyć ich na żywo, w szczególności, iż uchodzą za pionierów gatunku w swoim rodzinnym kraju – dodaje Jakub Krzeszowski, twórca projektu Jazz Po Polsku. W grudniu zeszłego roku w Polsce koncertował kwintet chińskiego gitarzysty Jun Xiao, natomiast w marcu tego roku odbył się w Warszawie specjalny, polsko koreański koncert "Kosmo-polityczny", w którym wzięły udział zespoły Rafała Sarneckiego i koreańskiego saksofonisty SunJea Lee.

Trasa koncertowa Imran Ahmed Trio Live in Poland 2019 organizowana była w ramach projektu Jazz Po Polsku we współpracy z Voicingers Festival. Odbyła się pod honorowym patronatem Ambasady Bangladeszu w Polsce.

(mat. prasowe)

Zobacz więcej na temat: Trójka koncert Jazz

Czytaj także

Tomasz Chyła Quintet na Trójkowej scenie

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2018 21:00
Tomasz Chyła Quintet to zespół wywodzący się z trójmiejskiego środowiska jazzowego, szturmujący przebojem polską scenę jazzową.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Motion Trio w poszukiwaniu nowych dźwięków

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2018 20:00
Polskie trio akordeonowe, łączące w swej twórczości ogień muzyki o korzeniach wschodnioeuropejskich z lodowatą precyzją wielkich kompozytorów klasycznych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Weezdob Collective i ich nieszablonowy jazz na Trójkowej scenie

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2019 20:00
Oryginalne brzmienie, wpadające w ucho melodie i mnóstwo energii – to tylko kilka rzeczy, które przychodzą na myśl w kontekście Weezdob Collective. 
rozwiń zwiń