Provinz Posen: spotkanie muzyki elektronicznej z wielkopolską ludowszczyzną

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2020 21:00
Tańce wielkopolskie sto lat później – tak określa się brzmienie projektu Provinz Posen. Zespół wystąpił w Muzycznym Studiu Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej w sobotę 18 stycznia.
Audio
  • Provinz Posen, czyli wielkopolski folklor i współczesna elektronika (Koncert/Trójka)
Audio
  • Provinz Posen, czyli wielkopolski folklor i współczesna elektronika (Koncert/Trójka)

W poszukiwaniu muzyków grających na tradycyjnych instrumentach z epoki przejechali Wielkopolskę i dotarli do ludzi kultywujących brzmienie regionu sprzed stu i więcej lat. Większość dźwięków, które usłyszą Państwo na albumie to przetworzone sample niezwykłych kozłów, klarnetów i mazanek. To właśnie kozły – charakterystyczna dla Wielkopolski odmiana dud – tworzą w Provinz Posen przejmujące basowe podkłady. Klarnety i mazanki (historyczne, ludowe skrzypce wykonane z jednego kawałka drewna) posłużyły jako baza do przestrzennych i prowadzących brzmień syntezatorowych. To wszystko sprawia, że w muzyce Provinz Posen znakomicie zachował się duch tradycyjnej muzyki Wielkopolski, a zarazem słychać w niej to, co w muzyce elektronicznej obecnie najbardziej wartościowe i co bliskie Poznaniowi z racji położenia w pół drogi między Berlinem a Warszawą.

Album projektu Prowinz Posen ukazał się 25 października 2019 roku nakładem Wytwórni Krajowej  Foto: mat. promocyjne Album projektu Prowinz Posen ukazał się 25 października 2019 roku nakładem Wytwórni Krajowej (fot. mat. promocyjne)

Provinz Posen jest efektem współpracy Michałów Wiraszki i Szturomskiego oraz Szymona Waliszewskiego (Muchy, Sowy Polski, Afro Kolektyw, MNKR) odpowiedzialnych za pomysł i muzykę. Na albumie usłyszymy także Jerzego Mazzolla – jednego z najznakomitszych polskich klarnecistów, Dagę Gregorowicz (DagaDana, Dobre bo dobre) i Malwinę Paszek oraz muzyków Filharmonii Folkloru w Zbąszyniu. Produkcją muzyczną zajął się Marcin Bors. Za oprawę graficzną odpowiada Rafał Wechterowicz – autor ilustracji m.in. dla Metalliki, Slayera i Lady Gagi oraz Jędrzej Guzik, autor wielu znakomitych opraw koncertowych.

Album nawiązuje stylistycznie do twórców takich jak Brian Eno, Kraftwerk, Aphex Twin, Jon Hopkins. Podobnych związków z szeroko rozumianą muzyką ludową i world music można doszukać się w albumie Grzegorza z Ciechowa "ojDADAna" czy płytach Dead Can Dance, choć w przypadku Provinz Posen to porównanie raczej na poziomie idei i czerpania ze źródeł niż samej stylistyki.

(mat. promocyjne)

Zobacz więcej na temat: Trójka koncert

Czytaj także

Grupa Simply Red na jedynym kameralnym koncercie w Trójce!

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2019 16:00
Simply Red z charyzmatycznym liderem Mickiem Hucknallem na jedynym, kameralnym koncercie w Muzycznym Studiu im. Agnieszki Osieckiej w radiowej Trójce zaprezentowała akustyczne aranżacje największych przebojów i swych nowych utworów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gitarowy top na Trójkowej scenie

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2019 22:00
Apostolis, Borysewicz, Kozakiewicz i Nowak po raz pierwszy razem w na scenie Muzycznego Studia Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej. Przyjaciele, którzy tworzyli legendę polskiego rockowego grania, zdecydowali zagrać wspólnie specjalny koncert dla słuchaczy Trójki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

The Dumplings z pożegnalnym koncertem w Trójce!

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2019 20:00
The Dumplings wyrusza w pożegnalną trasę "Przykro mi". Zespół tworzony przez Justynę Święs i Kubę Karasia, po sześciu latach wspólnego grania, postanowił zrobić sobie przerwę i tymczasowo zawiesić działalność.
rozwiń zwiń