Provinz Posen: spotkanie muzyki elektronicznej z wielkopolską ludowszczyzną

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Provinz Posen: spotkanie muzyki elektronicznej z wielkopolską ludowszczyzną
Provinz Posen w studiu im. Agnieszki OsieckiejFoto: Wojciech Kusiński/PR

Tańce wielkopolskie sto lat później – tak określa się brzmienie projektu Provinz Posen. Zespół wystąpił w Muzycznym Studiu Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej w sobotę 18 stycznia.

Posłuchaj

Provinz Posen, czyli wielkopolski folklor i współczesna elektronika (Koncert/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

W poszukiwaniu muzyków grających na tradycyjnych instrumentach z epoki przejechali Wielkopolskę i dotarli do ludzi kultywujących brzmienie regionu sprzed stu i więcej lat. Większość dźwięków, które usłyszą Państwo na albumie to przetworzone sample niezwykłych kozłów, klarnetów i mazanek. To właśnie kozły – charakterystyczna dla Wielkopolski odmiana dud – tworzą w Provinz Posen przejmujące basowe podkłady. Klarnety i mazanki (historyczne, ludowe skrzypce wykonane z jednego kawałka drewna) posłużyły jako baza do przestrzennych i prowadzących brzmień syntezatorowych. To wszystko sprawia, że w muzyce Provinz Posen znakomicie zachował się duch tradycyjnej muzyki Wielkopolski, a zarazem słychać w niej to, co w muzyce elektronicznej obecnie najbardziej wartościowe i co bliskie Poznaniowi z racji położenia w pół drogi między Berlinem a Warszawą.

Album projektu Prowinz Posen ukazał się 25 października 2019 roku nakładem Wytwórni Krajowej  Foto: mat. promocyjne Album projektu Prowinz Posen ukazał się 25 października 2019 roku nakładem Wytwórni Krajowej (fot. mat. promocyjne)

Provinz Posen jest efektem współpracy Michałów Wiraszki i Szturomskiego oraz Szymona Waliszewskiego (Muchy, Sowy Polski, Afro Kolektyw, MNKR) odpowiedzialnych za pomysł i muzykę. Na albumie usłyszymy także Jerzego Mazzolla – jednego z najznakomitszych polskich klarnecistów, Dagę Gregorowicz (DagaDana, Dobre bo dobre) i Malwinę Paszek oraz muzyków Filharmonii Folkloru w Zbąszyniu. Produkcją muzyczną zajął się Marcin Bors. Za oprawę graficzną odpowiada Rafał Wechterowicz – autor ilustracji m.in. dla Metalliki, Slayera i Lady Gagi oraz Jędrzej Guzik, autor wielu znakomitych opraw koncertowych.

Album nawiązuje stylistycznie do twórców takich jak Brian Eno, Kraftwerk, Aphex Twin, Jon Hopkins. Podobnych związków z szeroko rozumianą muzyką ludową i world music można doszukać się w albumie Grzegorza z Ciechowa "ojDADAna" czy płytach Dead Can Dance, choć w przypadku Provinz Posen to porównanie raczej na poziomie idei i czerpania ze źródeł niż samej stylistyki.

(mat. promocyjne)

Polecane