Suzanne Vega. Legendarny koncert w Trójce

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2020 20:00
Przyjechała do Warszawy jesienią 2007 roku, by koncertem w Sali Kongresowej promować swój premierowy wówczas album "Beauty & Crime". Dzień później zaśpiewała w Muzycznym Studiu PR im. Agnieszki Osieckiej w radiowej Trójce. W niedzielę 14 czerwca przypomnieliśmy kameralny występ znakomitej amerykańskiej wokalistki i poetki.
Audio
  • Suzanne Vega na Trójkowej scenie (Koncert/Trójka)
27 października 2007 roku w Warszawie. Suzanne Vega podczas koncertu w Sali Kongresowej PKiN
27 października 2007 roku w Warszawie. Suzanne Vega podczas koncertu w Sali Kongresowej PKiN Foto: PAP/Leszek Szymański

Suzanne Vega to amerykańska piosenkarka folkowa i folkrockowa, autorka tekstów i kompozytorka. Chętnie przyznaje się do inspiracji Bobem Dylanem czy Lou Reedem. Światowy sukces odniosła już w latach 80. dzięki poetyckim balladom nawiązującym do tradycji folkloru i jazzu. W swoich nastrojowych, bardzo czule wykonywanych i tylko pozornie prostych balladach opowiada o problemach, z którymi na co dzień borykają się ludzie. Jej styl przypomina nieco utwory Leonarda Cohena, a Suzanne wystąpiła zresztą na specjalnej płycie poświęconej jego twórczości.

Suzanne Vega w 2012 roku (foto: shutterstock.com/Prometheus72) Suzanne Vega w 2012 roku (foto: shutterstock.com/Prometheus72)

Zadebiutowała w 1985 roku albumem zatytułowanym po prostu "Suzanne Vega", ale popularność przyniósł jej dopiero singiel "Luka", który znalazł się na drugim krążku Amerykanki "Solitude Standing" (1997). Znalazł się na nim również inny wielki przebój wokalistki, czyli "Tom’s Diner". Niestety niedługo później, po rozwodzie z mężem w 1998 roku, artystka zamilkła na kilka lat. Z czasem wróciła do grania koncertów, a w 2007 roku w wielkim stylu, godnym największych gwiazd, powróciła na szczyty wspomnianym, siódmym w swoim dorobku albumem "Beauty & Crime".

Suzanne Vega "Beauty & Crime"  (foto: mat. promocyjne) Suzanne Vega "Beauty & Crime" (foto: mat. promocyjne)

To właśnie utwory z tej płyty oraz największe przeboje Vegi z "Luką" i "Tom’s Diner" na czele wypełniły repertuar kameralnego i nadawanego na żywo koncertu artystki w Muzycznym Studiu im. Agnieszki Osieckiej przy ul. Myśliwieckiej 3/5/7 w Warszawie.

Suzanne Vega - Frank & Ava/Suzanne Vega

***

Koncert Suzanne Vegi z października 2007 roku retransmitowaliśmy 14 czerwca 2020 roku.

. .

Czytaj także

Suzanne Vega: lubię Polaków, są otwarci i przyjacielscy

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2017 11:25
W piątkowe przedpołudnie, przed pierwszym z czterech zaplanowanych w naszym kraju koncertów, amerykańska artystka odwiedziła radiową Trójkę.
rozwiń zwiń