Koncert w 40-lecie pracy artystycznej Jarosława Śmietany [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2020 20:30
Jarosław Śmietana – gitarzysta jazzowy, kompozytor i aranżer, 40. rok obecności na scenie uczcił występem w Muzycznym Studiu im. Agnieszki Osieckiej. Koncert zarejestrowany na początku września 2011 roku zaprezentowaliśmy Państwu ponownie na antenie i w mediach społecznościowych Trójki.
Jarosław Śmietana  archiwalny koncert w Trójce
Jarosław Śmietana – archiwalny koncert w TrójceFoto: Wojciech Kusiński/PR

PAP Tomasz Stanko.jpg
Klasyka jazzu w "Teraz polskie"

Jarosław Śmietana (1951-2013) był absolwentem Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Katowicach.

W roku 1972 wraz z zespołem bluesowym Hall zdobył wyróżnienie na festiwalu Jazz nad Odrą.  Został laureatem Nagrody Prezydenta Miasta Krakowa za wybitne osiągnięcia w kulturze. W 1998 roku zdobył także Fryderyka za album "Songs and Other Ballads".

Warszawa, październik 1990 roku. Jarosław Śmietana na Międzynarodowym Festiwalu Jazzowym Jazz Jamboree Foto: PAP/Teodor Walczak Warszawa, październik 1990 roku. Jarosław Śmietana na Międzynarodowym Festiwalu Jazzowym Jazz Jamboree Foto: PAP/Teodor Walczak

Był wykładowcą w Krakowskiej Szkole Jazzu i Muzyki Rozrywkowej oraz autorem ponad dwustu kompozycji jazzowych. Przez melomanów został zapamiętany również jako lider grup: Extra Ball, Sounds, Symphonic Orchestra i Polish Jazz Stars.

2 września 2013 roku Jarosław Śmietana zmarł po wielomiesięcznej walce z guzem mózgu. Po śmierci został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. 

JAROSŁAW ŚMIETANA "Story of Polish Jazz" reż. Yach Paszkiewicz/Yach Paszkiewicz

Jarosław Śmietana i jego zespół wystąpili na scenie Trójki w składzie:

Jarosław Śmietana – gitara

Adam Czerwiński – perkusja

Krzysztof Ścierański – gitara basowa

Bill Neal – vocal (Australia)


(kr/mk)


Zobacz więcej na temat: koncert MUZYKA Trójka

Czytaj także

Włodek Pawlik i Łukasz Pawlik w Trójce!

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2020 22:00
To czwarty koncert w ramach Włodek Pawlik Summer Jazz Festiwal, który zrealizowany został dzięki długoletniej i bardzo twórczej współpracy Artysty z Programem 3 Polskiego Radia oraz dzięki wsparciu finansowemu w ramach programu "Kultura w sieci" – ze strony Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Narodowego Centrum Kultury 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Patrycja Ziniewicz z piosenkami Ewy Demarczyk na scenie Trójki. Oglądaj wideo z koncertu

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2020 20:00
Patrycja Ziniewicz od dziecka zbiera doświadczenia związane z pracą na scenie. W niedzielę 11 października wystąpiła na jednej z najważniejszych scen w Polsce, czyli w Muzycznym Studiu im. Agnieszki Osieckiej. Koncertu Słuchacze Trójki mogli wysłuchać na naszej antenie, a także zobaczyć na stronie internetowej i Facebooku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Andrzej Jagodziński, czyli spotkanie z jazzem na trójkowej scenie - WIDEO

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2020 20:15
Pianista jazzowy, waltornista, akordeonista, kompozytor i aranżer – słowem: artysta wszechstronny! Andrzej Jagodziński pojawił się na scenie Muzycznego Studia Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej. Wydarzenie było transmitowane na antenie radiowej Trójki, a streaming wideo na stronie i Facebooku stacji oraz na kanale YouTube Polskiego Radia.
rozwiń zwiń