Madeleine Peyroux ."Najjaśniejsza gwiazda jazzu" w Trójce. Posłuchaj koncertu!

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2021 19:07
Zapraszamy do wysłuchania koncertu Madeleine Peyroux, amerykańskiej wokalistki jazzowej, gitarzystki i autorki piosenek. Artystka, która wystąpiła w Trójce w 2014 roku, nieprzerwanie czaruje słuchaczy mieszanką jazzu, popu i muzyki świata. 
Madeleine Peyroux w Trójce
Madeleine Peyroux w TrójceFoto: Wojciech Kusiński

Dzięki powszechnie cenionym płytom "najjaśniejsza gwiazda jazzu" zyskała znakomitą reputację, a nienagannie dobrany repertuar sprawia, że każdy kolejny jej album wyczekiwany jest przez fanów i szeroko pojęty rynek muzyczny. Używając swego uwodzicielskiego głosu do interpretacji zarówno standardów jazzowych, jak i utworów współczesnych, Peyroux wzbogaca je, wydobywając z nich często nowe znaczenia. Od Holiday do Dylana, od Bessie Smith do Leonarda Cohena rzuca nowe światło na znane muzyczne perełki, używając każdej frazy, jakby była jej własną, co niektórzy określają "tworzeniem nowej klasyki".

Posłuchaj
52:15 2021_01_03 19_07_19_PR3_Koncert_W_Trojce.mp3 Madeleine Peyroux czaruje głosem na Trójkowej scenie (Koncert w Trójce)

Ta "artystyczna dusza" zaczęła swą muzyczną przygodę w Paryżu, kiedy "porwana przez muzykę ulicy" jako 15-latka rzuciła szkołę i dołączyła do bluesowo-jazzowego zespołu. "Ktoś dał mi wczesne nagrania Billie Holiday i kazał się ich nauczyć" - mówi. Peyroux na warsztat wzięła nie tylko melodię, ale także tonację i frazowanie, tworząc z klasycznych standardów nowe utwory. "Dzięki pracy nad piosenkami Billi Holiday odkryłam mój własny głos" - wyjaśnia.

Koncerty w Trójce. Słuchaj i oglądaj wideo >>>

Lata później jej niezaprzeczalny talent został dostrzeżony. W jednym z klubów Nowego Jorku usłyszał ją Yves Beauvais, który podpisała z nią kontrakt dla wytwórni Atlantic Records, a później, w 1996 roku, został współproducentem jej debiutanckiego albumy "Dreamland". Jej senny, matowy głos zaczarował widzów i krytyków, podobnie jak kolejny, wydany w 2004 roku krążek "Carless Love", który był dla artystki kamieniem milowym, rozpoczynającym płodny okres współpracy z producentem Larrym Kleinem. 

Peyroux przebyła długą drogę z ulic Paryża do najbardziej prestiżowych sal koncertowych i współpracy z najznakomitszymi muzykami. Gdy inni artyści uznaliby być może, że pora spocząć na laurach i pławić się w świetle sławy, odcinając od niej kupony, Peyroux kontynuuje nieustannie eksplorowanie nowych muzycznych terytoriów. Uroczo skromna, nie ma oczekiwań, by stać się kimś ważnym dla świata, chce po prostu robić swoje. Nie wiemy, co przyniesie przyszłość, ale łatwo jest dostrzec, że na muzycznej drodze Madeleine Peyroux wiele się jeszcze wydarzy...

(mat. prasowe)

Czytaj także

Ray Wilson o wyjątkowych niedoskonałościach. Posłuchaj koncertu!

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2021 19:05
Ray Wilson wydał w 2016 roku aż dwa albumy: w maju "Song For A Friend", a w październiku "Makes Me Think Of Home". Materiał z tych płyt zaprezentował na trójkowej scenie w grudniu 2016. 1 stycznia 2021 roku przypomnieliśmy nagranie tego koncertu. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Ulotne". Anna Maria Jopek i Branford Marsalis razem w Trójce. Zobacz koncert!

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2021 20:20
W pierwszy dzień Nowego Roku na antenie Trójki przypomnieliśmy niezwykły koncert: Anna Maria Jopek i Branford Marsalis na jednej scenie. Muzycy zagrali utwory ze wspólnej, podwójnej płyty "Ulotne". Koncert został nagrany przy Myśliwieckiej 3/5/7 w 2018 roku, a przypomnieliśmy go 1 stycznia 2021 roku po godz. 20.05.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Fink i "Resurgam" w trójkowym studiu

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2021 23:30
W pierwszy wieczór 2021 roku zaprosiliśmy Państwa na retransmisję koncertu Finka ze studia im. Agnieszki Osieckiej. Artysta wystąpił na trójkowej scenie we wrześniu 2017 roku. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niezapomniany koncert Diany Krall w Trójce. Posłuchaj!

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2021 21:04
1 stycznia 2021 roku przypomnieliśmy występ, który kanadyjska wokalistka i pianistka jazzowa dała w studiu im. Agnieszki Osieckiej w 1997 roku. 
rozwiń zwiń