Legendarny Klan na żywo w Trójce – przypominamy koncert

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2021 20:15
Średnio co 20 lat reaktywują zespół. W latach 70. XX wieku śpiewali o spychaczach dwusuwowych, tworzyli muzykę baletową i jako pierwsi w Polsce zastosowali na scenie dym z odkurzacza. W latach 90. byli prekursorami grania w stylu "bez prądu". Przypominamy koncert, który zagrali w Trójce w roku 2013. Posłuchaj!
Zespół KLAN. Koncert 1.09.2013 Studio im. Agnieszki Osieckiej
Zespół KLAN. Koncert 1.09.2013 Studio im. Agnieszki OsieckiejFoto: fot: W. Kusiński/ PR

W czasach gdy Czerwone Gitary śpiewały o ładnych oczach dziewczyn, a Trubadurzy namawiali płeć piękną do uśmiechu, muzycy warszawskiego Klanu wyszli z zupełnie nowym, surrealistycznym przekazem. Założona w 1969 roku grupa, w składzie: Marek Ałaszewski (gitara i śpiew), Roman Pawelski (gitara basowa), Andrzej Poniatowski (instrumenty perkusyjne) i Maciej Głuszkiewicz (instrumenty klawiszowe), zerwała z prostotą i naiwnością bigbitowych kapel, zwiastując nadejście nowej epoki w polskiej muzyce.


Posłuchaj
52:03 2021_01_10 19_06_11_PR3_Koncert_w_Trojce.mp3 Prekursorzy rocka progresywnego z koncertem w Trójce (Koncert w Trójce)

– Zaczynaliśmy bez żadnych mistrzów, postanowiliśmy realizować własne pomysły. Chcieliśmy, by odbijały się od tej szarej rzeczywistości – opowiadał w "Trójkowym Wehikule Czasu" lider zespołu, Marek Ałaszewski.

Z brzytwa na poziomki/YouTube Klan – temat


Madeleine-Peyroux_4665 1200.jpg
Madeleine Peyroux. "Najjaśniejsza gwiazda jazzu" w Trójce. Posłuchaj koncertu!

Wokalista Klanu przyznał, że zespół miał zasadę, by nie śpiewać o miłości. – Teksty były wtedy nudne, a miłość to był ograny kanon. My chcieliśmy działać w kontrze do tego zjawiska, więc śpiewaliśmy o spychaczach dwusuwowych, brzytwie i automatach – wyjaśnił.

Kultowy zespół bez komercyjnego sukcesu

Faktycznie kultowy status Klanu nie przełożył się nigdy ani na komercyjny sukces, ani na żywotność grupy. Na przełomie lat 60. i 70. płyta (i suita baletowa) "Mrowisko" przełamała stereotypy bigbitu i stworzyła archetyp polskiego rocka progresywnego. Niestety Klanowi, pomimo wielu obietnic, nie pozwolono nigdy promować swojej muzyki poza granicami PRL oraz bloku wschodniego. – To była główna przyczyna rozpadu pierwszego składu – wyjaśnia Marek Ałaszewski. – Ogromne nakłady pracy i energii, a potem wielkie rozczarowanie...

Nerwy miast/YouTube Klan – temat


Klan powrócił jako niemal całkowicie akustyczny kwartet na początku lat 90. Wydany wtedy album "Po co mi ten raj" uznać można za prekursorski dla mody na produkcje typu "unplugged". Być może problemem zespołu pozostawało niezmiennie jego wizjonerstwo, nieadekwatne do realiów polskiej sceny.

​Muzycy zaprezentowali w 2012 roku trzeci w dorobku grupy longplay "Laufer". – To trzecia edycja zespołu. Reaktywujemy się średnio raz na 20 lat. Tym razem trzeba będzie jednak przyspieszyć, bo nie sądzę, bym za dwie dekady był w równie dobrej formie – powiedział Marek Ałaszewski.

Laufer/YouTube AlaszewskiKlan


sm/pr

Czytaj także

Marek Ałaszewski - mistrz strun i pędzla

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2014 10:00
Piękny obraz Marka Ałaszewskiego, wylicytowany 10 grudnia w Ustroniu za kwotę 6 700 złotych, to trzecia najcenniejsza praca Choinek Jedynki 2014.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Ulotne". Anna Maria Jopek i Branford Marsalis razem w Trójce. Zobacz koncert!

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2021 20:20
W pierwszy dzień Nowego Roku na antenie Trójki przypomnieliśmy niezwykły koncert: Anna Maria Jopek i Branford Marsalis na jednej scenie. Muzycy zagrali utwory ze wspólnej, podwójnej płyty "Ulotne". Koncert został nagrany przy Myśliwieckiej 3/5/7 w 2018 roku, a przypomnieliśmy go 1 stycznia 2021 roku po godz. 20.05.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Fink i "Resurgam" w trójkowym studiu

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2021 23:30
W pierwszy wieczór 2021 roku zaprosiliśmy Państwa na retransmisję koncertu Finka ze studia im. Agnieszki Osieckiej. Artysta wystąpił na trójkowej scenie we wrześniu 2017 roku. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niezapomniany koncert Diany Krall w Trójce. Posłuchaj!

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2021 21:04
1 stycznia 2021 roku przypomnieliśmy występ, który kanadyjska wokalistka i pianistka jazzowa dała w studiu im. Agnieszki Osieckiej w 1997 roku. 
rozwiń zwiń