Koncert na żywo przy Myśliwieckiej: Harlem [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2021 20:00
Harlem to dzielnica Nowego Jorku, od lat 20. XX wieku będąca kolebką jazzowych i bluesowych brzmień. To właśnie od niej swoją nazwę zaczerpnęła blues-rockowa formacja założona w 1993 roku w Olsztynie. Grupa Harlem pojawiła się na koncertowej scenie Trójki w niedzielę (11 kwietnia) o godz. 19.05. Transmisji koncertu można było słuchać na antenie oraz oglądać streaming wideo na naszej stronie, facebookowym profilu Trójki oraz kanale YouTube Polskiego Radia.

Polskie Radio/Koncert w Trójce | Zespół Harlem

Grupa Harlem została założona w 1993 roku, w 1994 Wiesława Sałatę zastąpił Stanisław Czeczot, nadając zespołowi późniejsze brzmienie. W 1995 zespół nagrał w Pro Sound studia Radia Olsztyn swoją debiutancką płytę pod tytułem "Lustra", wydaną nakładem EurocomMusic. Płyta promowana była trzema teledyskami, z których największą popularnością zdobył obraz do piosenki "Hedone" w reżyserii Jerzego "Grabora" Grabowskiego. 


Posłuchaj
50:29 2021_04_11 19_07_27_PR3_Koncert_W_Trojce.mp3 Energetyczny występ grupy Harlem w studio im. Agnieszki Osieckiej (Koncert w Trójce)

 


Druga płyta zespołu to "Bezsenne noce" wydana w 1998 roku przez NewAction/Pomaton EMI, nagrana w lubelskim Studio Hendrix pod okiem Jerzego Janiszewskiego. Piosenki "Kora" i "Jak lunatycy" ( z gościnnym udziałem Krzysztofa Cugowskiego), opatrzone zostały teledyskami w reżyserii Zbigniewa Rybczyńskiego i zajęły najwyższe miejsca na radiowych i telewizyjnych listach przebojów.

W 2000 Harlem wydał kolejną płytę "Amulet" nakładem Pomaton EMI, nagraną w większości w Studio Hendrix. Utwory "Coś piłem" oraz "Kiedy góral umiera" zarejestrowano w Studio 7 u Jarosława Zawadzkiego w Piasecznie. Gościem specjalnym na płycie był Maciej Balcar, którego głos słychać między innymi w piosenkach "Biegnę" i "Wierzę w siebie". Na płycie zaśpiewał również gitarzysta Krzysztof "Dżawor" Jaworski w piosenkach "Czekając na miłość" oraz "Wyspa róż". Płyta była promowana teledyskami "Biegnę", "Wierzę w siebie" oraz teledyskiem nagrany w Tatrach do utworu "Kiedy góral umiera".

Harlem "Amulet"  Foto: mat. promocyjne Harlem "Amulet" Foto: mat. promocyjne

W latach 2001–2002 Radosław Zagajewski zastąpił Stanisława Czeczota. Później jego miejsce zajął Wojciech "Puzon" Kuzyk, który współpracował z takimi wykonawcami, jak Kasia Kowalska, Urszula i Tadeusz Nalepa. Piosenka "Jesteś moim domem", która znalazła się na jubileuszowej płycie "Ten Harlem", nagrana jest już z jego udziałem.

26 czerwca 2004 roku zespół wystąpił jako support zespołu Deep Purple na stadionie Legii w Warszawie.

Piąta płyta "Niebo nade mną" wydana w 2007 roku zawierała 13 utworów utrzymanych w konwencji muzyki gitarowej. W utworze "You're in Love Again" wystąpił pochodzący z nowojorskiego Harlemu Dean Bowman – współpracownik Johna Scofielda, o którym Madonna powiedziała o, że "ma głos z nieba". Po raz kolejny na płycie zaśpiewał wokalista Dżemu – Maciej Balcar w duecie z Ryszardem Wolbachem w piosence Marka Grechuty "Świat w obłokach". W nagraniu tej piosenki wziął udział kameralny Chór ProForma pod dyrekcją Marcina Wawruka. Kolejny duet to Piotr Cugowski (Bracia) i Ryszard Wolbach. Album promowały teledyski "You're in Love Again", "Świat w obłokach" i "Przywitaj ze mną nowy dzień".

Harlem - swiat w oblokach/slashk


W 2008 z zespołem rozstał się Ryszard Wolbach, który dołączył do reaktywowanego Babsztyla. Jego miejsce na krótko zajął były wokalista Dżemu Jacek Dewódzki, ale od wiosny 2010 roku wokalistą Harlemu został Jakub "Qbek" Weigel. Pierwszym zarejestrowanym z jego udziałem utworem był wydany w maju 2010 roku okazjonalny singiel i teledysk "Mamo, nasza mamo" z repertuaru Czesława Niemena i Niebiesko-Czarnych. W listopadzie 2010 roku zespół poszerzył skład o dodatkowego wokalistę i gitarzystę – Marcina Czyżewskiego. W styczniu 2011 roku z powodów osobistych swoją działalność w grupie zawiesił Jarosław Zdankiewicz. Zastąpił go perkusista Dominik Jędrzejczyk.


mat. promocyjne/kr

Zobacz więcej na temat: Trójka MUZYKA blues Rock

Czytaj także

Cree, czyli śląski blues w studiu Trójki. ZOBACZ WIDEO

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2021 20:15
Cree to powrót do brzmień przeszłości – blues rocka lat 60. i 70. Wywodzący się z polskiej kolebki tego gatunku, czyli Tychów, kwintet Sebastiana Riedla wystąpił w Muzycznym Studiu Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej. Koncertu można było słuchać na antenie Trójki oraz oglądać na naszej stronie, kanale YouTube Polskiego Radia oraz Facebooku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

The Moon and The Sun zagrali w studiu przy Myśliwieckiej [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2021 20:00
Częstochowska grupa The Moon and The Sun rozpoczęła swoją działalność 20 marca 2019 roku, czyli pierwszego dnia astronomicznej wiosny. Niespełna dwa lata po debiucie wystąpiła w Muzycznym Studiu Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej. Koncertu można było słuchać na naszej antenie, a także oglądać na stronie Trójki, Facebooku oraz kanale YouTube Polskiego Radia. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jazz w najlepszym wydaniu. Gregory Porter w Trójce [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2021 21:00
Jeden z najlepszych wokalistów jazzowych swojego pokolenia, artysta rozpoznawany po swoim głębokim głosie o pięknej barwie i charakterystycznym nakryciu głowy – Gregory Porter – wystąpił w studiu im. Agnieszki Osieckiej w kwietniu 2017 roku. W Niedzielę Wielkanocną przypomnieliśmy ten koncert.
rozwiń zwiń