Lech Janerka z albumem "Fiu fiu…" na scenie Trójki [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2021 20:13
W lutym 2002 roku Lech Janerka wydał swoją ósmą studyjną płytę "Fiu fiu…". Niedługo później zaprezentował nowy materiał podczas koncertu w Muzycznym Studiu Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej. Niemal dwadzieścia lat później Trójka przypominała ten wyjątkowy występ.
Lech Janerka
Lech JanerkaFoto: Forum/Bartek Sadowski

Posłuchaj
53:40 2021_05_02 19_06_08_PR3_Koncert.mp3 Lech Janerka na scenie Trójki (Koncert/Trójka)

 

Lech Janerka dał się poznać jeszcze na początku lat osiemdziesiątych, jako lider zespołu Klaus Mitffoch i autor jego wielu przebojów, z "Jezu jak się cieszę" na czele. W 1986 roku rozpoczął karierę solową, wydając doskonały album "Historia podwodna". Potem – do 1997 roku – ukazało się jeszcze sześć kolejnych płyt. Wrócił po dłuższej przerwie, w 2001 roku, z nowym kontraktem nagraniowym i premierowym albumem "Fiu fiu…" (2002). Na albumie znalazło się 10 utworów autorstwa Janerki, do których powstał ok. 40-minutowy film zrealizowany przez Rafała Paradowskiego. Do każdego nagrania z albumu nakręcono specjalny filmik, którym autor starał się zobrazować zawartość muzyczną i tekstową.

Lech Janerka "Fiu fiu…"  Foto: mat. promocyjne Lech Janerka "Fiu fiu…" Foto: mat. promocyjne

W warstwie tekstowej na "Fiu fiu…" Janerka poruszał istotne dla człowieka tematy, nie pomijając również rozważań na temat Boga, a – jak sam przyznał – inspiracją dla niego była twórczość m.in. Czesława Miłosza i Stanisława Lema. Muzycznie Janerka był na tym albumie nadal sobą, tworząc alternatywną muzykę rockową, która wymyka się wszelkim klasyfikacjom i próbom zaszufladkowania. Cały materiał realizowany był przez dwa lata w domu muzyka, przy współpracy producenta Bartosza Dziedzica. Śpiewającego Janerkę – grającego także na basie i gitarze akustycznej – wspomogli m.in. żona Bożena (wiolonczela), gitarzysta jazzowy Wojciech Seweryn ("wypożyczony" od Fiolki Najdenowicz; autor muzyki do dwóch nagrań) i perkusista Ryszard Guz.

Wieje/Lech Janerka – temat

Sam Janerka tak mówił o "Fiu fiu…": – Płyta zawiera 10 kompozycji, z których większość jest oparta na solidnie pilnującej porządku sekcji rytmicznej, wspieranej przez szukającą dziury w całym gitarę i pełzającą wiolonczelę. Gdzieniegdzie pojawiają się uzupełnienia instrumentów elektronicznych, ale to tylko powidok. Ostatnia, zamykająca materiał "Pieśń mijających się wielorybów", wyzbyta sekcji, bazuje na podejrzanej frazce dzwonka, hi-hat’u i szumów, na którą nałożona jest melodyjka grana na… polietylenowej trąbce. W sumie nic nowego, ale trochę inaczej niż na poprzednich płytach. W warstwie tekstowej płyta skierowana jest do starych chłopów i kobiet po trzydziestce lub innych, którzy pozują na dorosłych…

Piesn Mijajacych Sie Wielorybow/Lech Janerka – temat

Podczas muzycznego wieczoru w Trójce artysta zagrał wraz z zespołem nie tylko takie premierowe utwory, jak: "Wieje", "Wirnik", "Leon", "Zero zer" i "W naturze mamy ciągły ruch", ale również przeboje Klausa Mitffocha oraz najbardziej znane kompozycje z dotychczasowej kariery solowej: "Ewolucja Rewolucja i Ja", "Śmielej", "Muł pancerny" czy "Strzeż się tych miejsc".

(mat. prasowe/kr)

Czytaj także

Szczypta grunge'u, trochę punka, trochę bluesa. The Heavy Clouds na trójkowej scenie [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2021 20:03
The Heavy Clouds to klasyczne rockowe power trio, które ze swadą pływa po szerokich wodach muzyki gitarowej, wyławia z nich to, co najlepsze i łączy w przebojową całość. Efekty tych muzycznych połowów mogli usłyszeć Państwo, w niedzielę 25 kwietnia. Grupa zagrała na żywo w studiu im. Agnieszki Osieckiej. Koncertu można było słuchać na antenie Trójki, jak i oglądać jego transmisję wideo na stronie internetowej i w mediach społecznościowych.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koncert na żywo przy Myśliwieckiej: Harlem [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2021 20:00
Harlem to dzielnica Nowego Jorku, od lat 20. XX wieku będąca kolebką jazzowych i bluesowych brzmień. To właśnie od niej swoją nazwę zaczerpnęła blues-rockowa formacja założona w 1993 roku w Olsztynie. Grupa Harlem pojawiła się na koncertowej scenie Trójki w niedzielę (11 kwietnia) o godz. 19.05. Transmisji koncertu można było słuchać na antenie oraz oglądać streaming wideo na naszej stronie, facebookowym profilu Trójki oraz kanale YouTube Polskiego Radia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stasiuk i Haydamaky w hołdzie Mickiewiczowi [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2021 20:15
Polski pisarz Andrzej Stasiuk wraz z ukraińską formacją etnorockową z Kijowa Haydamaky wspólnie nagrali 10 kompozycji inspirowanych twórczością Adama Mickiewicza. Artyści wystąpili w studio im. Agnieszki Osieckiej w 2018 roku. Nagranie tego koncertu przypomnieliśmy w niedzielny wieczór.
rozwiń zwiń