Strachy na Lachy w Trójce. Przypomnieliśmy walentynkowy koncert [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2021 19:04
Walentynki 2016 roku w Muzycznym Studiu Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej były dniem szczególnym – na Trójkowej scenie pojawiła się grupa Strachy na Lachy, która, podczas występu, odebrała platynową płytę za sprzedaż albumu "Piła tango". Poza tym wspólnie z muzykami świętowaliśmy reedycję tego wydawnictwa, rozszerzoną o remiksy. Koncert ten przypomnieliśmy w niedzielę (27 czerwca) na antenie Programu 3 Polskiego Radia, w streamingu wideo na stronie i FB Trójki oraz na kanale YT Polskiego Radia.

Strachy na Lachy to formacja powołana w 2001 roku przez Grabaża i Kozaka, założycieli Pidżamy Porno. Pierwszy skład uzupełnili basista Lo i gitarzysta Mariusz Nalepa. Do grupy dołączyli Kuzyn – perkusja oraz Anem – klawisze. W grudniu tego samego roku ukazała się debiutancka płyta "Strachy na Lachy". 


Posłuchaj
53:37 2021_06_27 19_04_46_PR3_Koncert_W_Trojce.mp3 Strachy na Lachy i występ pełen emisji, czyli nie tylko "Dzień dobry, kocham Cię" (Koncert w Trójce)

 

W styczniu 2005 roku zespół rozpoczął pracę nad albumem "Piła tango". Pierwszym, ogniowym singlem z płyty był utwór "Dzień dobry, kocham Cię", do którego klip nakręcił szef SP Records Sławek Pietrzak. 

Zimą 2006 roku szef lubińskiego CK Muza, Marek Zawadka, proponuje Grabażowi przygotowanie specjalnego programu koncertowego z piosenkami polskimi z lat 80. Grabaż nazywa projekt "Zakazane piosenki". Grupa na długie miesiące 2007 roku zamyka się w swojej pilskiej sali prób, gdzie bierze na warsztat blisko 30 nowych piosenek. Wiosną zapada decyzja o pracy nad dwiema płytami: pierwszą, "Autor" z piosenkami Jacka Kaczmarskiego, drugą z "Zakazanymi piosenkami". 

Płyta "Autor" odniosła wielki sukces – niejako na przekór spodziewającym się srogich batów muzykom – krytycy oceniali płytę w samych superlatywach. Owocem tych pochlebnych recenzji był Paszport Polityki dla Grabaża w styczniu 2008 roku.


grabaż trójka 1200.jpg
Grabaż: nowe piosenki powoli lęgną mi się w głowie

1 czerwca 2009 roku grupa rozpoczęła nagrywanie swojego piątego albumu "Dodekafonia". Pierwszym singlem z "Dodekafonii" była piosenka "Żyję w kraju". Utwór na singla został wybrany trochę na przekór ogólnie przyjętym zasadom… Z uwagi na morze wulgaryzmów, które pojawiają się w tej piosence, zespół był przekonany, że robi singla tylko do internetu, więc tym większe było zdziwienie, że utwór ochoczo podchwyciły stacje radiowe, czyniąc go jednym z singli roku. 

Strachy Na Lachy Foto: Adam-Polański Strachy Na Lachy Foto: Adam Polański

Jesienią 2010 roku radiowa Trójka uhonorowała zespół prestiżową nagrodą Mateusza za album "Dodekafonia". W tym samym dniu, w Studiu im. Agnieszki Osieckiej, zespół otrzymał za ten album platynową płytę.

Premierę nowej płyty "!TO!" zaplanowano na 9 lutego 2013 roku podczas festiwalu Rock in Arena w Poznaniu. Największym powodzeniem spośród piosenek umieszczonych na płycie cieszył się utwór "I can't get no gratisfaction".

Na kolejne, premierowe piosenki Grabaża przyszło czekać blisko cztery lata. 29 września 2017 roku ukazał się szósty studyjny album "Przechodzień o wschodzie". Dużo ładnych melodii, sporo tanecznych rytmów oraz akustycznych brzmień składa się na termin "stoppop", którym zespół charakteryzuje muzykę z "Przechodnia". Pierwszym singlem z płyty była piosenka "Twoje motylki". Utwór był piosenką dnia w Trójce. Drugim singlem, który ukazał się 11 września 2017 roku, jest piosenka "Co się z nami stało". 

materiały prasowe/kr
. .

Czytaj także

Blend z Wojciechem Konikiewiczem. Muzyczna moc na Trójkowej scenie! [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2021 08:30
Hardrockowa grupa Blend z Jastrzębia-Zdroju wystąpiła w niedzielę (23 maja) w Muzycznym Studiu im. Agnieszki Osieckiej z gościnnym udziałem Wojciecha Konikiewicza. Koncertu można było posłuchać na antenie Trójki i zobaczyć w streamingu wideo na stronie i Facebooku stacji oraz na kanale YouTube Polskiego Radia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Darek Kozakiewicz na żywo w studiu im. Agnieszki Osieckiej [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2021 20:20
Za nami koncert, który poprowadził nas przez twórczość Dariusza Kozakiewicza – świętującego w tym roku jubileusz 50-lecia pracy artystycznej. Darka Kozakiewicza na scenie wokalnie wspierała Natalia Sikora. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Closterkeller z "Bordeaux" jeszcze raz w Trójce [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2021 20:00
To była muzyczna podróż w czasie – dokładnie do 2011 roku. W Programie 3 Polskiego Radia ponownie zaprosiliśmy my do wysłuchania koncert grupy Closterkeller z Muzycznego Studia im. Agnieszki Osieckiej. Zespół Anji Orthodox zagrał wówczas premierowo utwory z albumu "Bordeaux".
rozwiń zwiń