Koncert w Trójce w rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego: Damian Ukeje śpiewa Baczyńskiego [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2021 20:15
77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego Trójka uczciła m.in. wyjątkowym koncertem Damiana Ukeje, który zinterpretował poezję K.K. Baczyńskiego. – Czytałem jego wiersz "Dłoń" i w mojej głowie pojawiła się, jakby sama z siebie, muzyka. Można powiedzieć, że to była wręcz metafizyczna sytuacja – mówi wokalista. Ten utwór również zabrzmiał podczas koncertu.
Damian Ukeje
Damian UkejeFoto: Forum/Krzysztof Jarosz

Damian Ukeje Forum 1200.jpg
Damian Ukeje sięga po twórczość Baczyńskiego. "Jest mi naprawdę bliska"

Damian Ukeje (ur. 1986 r.) dał się poznać polskiej publiczności w 2011 roku, gdy trafił do programu "The Voice Of Poland". Jego charakterystyczny, szczery głos natychmiast pomógł mu zaskarbić sympatię widzów i zapewnił wygraną. Niecały rok później ukazał się debiutancki album sygnowany nazwiskiem wokalisty. Płytę zapowiadał singiel "Bezkrólewie" będący, jak twierdzi sam artysta, "fuzją buntu i rockowej szarpaniny". Numer bardzo szybko wspiął się na szczyty rockowych list przebojów polskich rozgłośni radiowych.

Damian Ukeje  Foto: mat. promocyjne Damian Ukeje Foto: mat. promocyjne

Pod koniec września 2016 roku ukazała się płyta "UZO". Nazwa ta pochodzi z języka nigeryjskiego, a dokładnie z dialektu Igbo i oznacza "drogę". Album ten opisuje podróż przez różne aspekty życia, wewnętrzne przemiany, a wykorzystanie nazwy w rodzimym języku ojca artysty jest pięknym podsumowaniem przebytej drogi.

Damian Ukeje nie ukrywa, że ostatnio potrzebował "trochę czasu, żeby porobić coś nowego i znaleźć siebie". Niedawno nagrał utwór "Bez imienia", który jest zapowiedzią albumu poświęconego twórczości Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Dlaczego wybrał akurat tego poetę? – To była odskocznia od codzienności i wyjście ze strefy komfortu. Zawsze ceniłem sobie polską poezję, posiadam też zbiory wierszy różnych artystów, ale nie spodziewałem się, mówiąc szczerze, że sięgnę po pisanie muzyki do wierszy któregoś z nich. A jednak tak się stało… Bardzo się z tego cieszę, bo nie dość, że mamy rok Baczyńskiego, to jeszcze jego wiersze są mi naprawdę bliskie – twierdzi Damian Ukeje.

Koncert w Trójce | Damian Ukeje śpiewa Baczyńskiego/YouTube Polskie Radio

Podczas koncertu dedykowanemu poecie i żołnierzowi Powstania Warszawskiego na scenie Muzycznego Studia im. Agnieszki Osieckiej wokaliście towarzyszyli: Miłosz Oleniecki (pianino), Artur Lipiński (perkusja), Filip Jurczyszyn (gitara basowa), Michał Sołtan (gitara elektryczna, wokal), Rafał Dubicki (trąbka w trzech utworach), Alicja Baranowska (l skrzypce), Monika Sobkiewicz-Hirsch (ll skrzypce), Magdalena Krawczyk (altówka),  Zuzanna Stradowska (wiolonczela).

pr/mat. prasoweCzytaj także

"Metalowe ballady" Comy na bis w Trójce [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2021 20:00
Szósty w dorobku Comy album ukazał się jesienią 2017 roku. Kilka miesięcy później muzycy ruszyli w Polskę. 4 marca 2018 roku zagościł również w radiowej Trójce. W pierwszą lipcową niedzielę zaprosiliśmy do wysłuchania powtórki tego koncertu na antenie Programu 3 Polskiego Radia, w streamingu wideo na stronie i FB Trójki oraz na kanale YT Polskiego Radia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Wiedza o społeczeństwie" Lao Che ponownie w Trójce [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2021 19:07
W niedzielę, 11 lipca zaprosiliśmy do wysłuchania koncertu Lao Che, można go było również obejrzeć – w formie wideo – na stronie www.trojka.polskieradio.pl, Facebooku Trójki i kanale YouTube Polskiego Radia. Była to muzyczna podróż do 2018 roku, w jego pierwszych miesiącach ukazał się album Lao Che "Wiedza o społeczeństwie", który muzycy zaprezentowali także na scenie studia im. Agnieszki Osieckiej, specjalnie dla Trójkowych słuchaczy. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rockowa prostota i elegancja. The Suits na żywo w Trójce! [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2021 20:00
The Suits to zespół, który, tak jak klasyka eleganckiego ubioru, bazuje na prostych, sprawdzonych i udanych rozwiązaniach. Grające mocnego rocka "Garnitury" wystąpiły w niedzielę 18 lipca na scenie Muzycznego Studia im. Agnieszki Osieckiej. Koncert można było usłyszeć na antenie Trójki, a także zobaczyć – w formie streamingu wideo – na Trójkowym Facebooku, stronie www.trojka.polskieradio.pl i kanale YouTube Polskiego Radia.
rozwiń zwiń