To, co najpiękniejsze. Piosenki Agnieszki Osieckiej w nowych aranżacjach [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2021 20:50
W 85 rocznicę urodzin poetki w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im Witolda Lutosławskiego odbył się niezwykły koncert z cyklu "To, co najpiękniejsze". 

Utwory "poetki doskonałej" interpretowali: Ania Rusowicz, Dorota Miśkiewicz, Monika Borzym, Iza Połońska, Igor Herbut, Janusz Radek, Marcin Januszkiewicz i Małgorzata Walewska. Wokalistom towarzyszyła Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie pod dyrekcją Tomasza Szymusia


Koncert z serii "To, co najpiękniejsze" prowadzili Anna Popek i Michał Margański, którzy przypominali o znaczeniu piosenek z tekstami Agnieszki Osieckiej nie tylko dla polskiej muzyki, ale także dla każdego z nas. To przecież właśnie tej poetce zawdzięczamy frazy "zielono mi" czy "niech żyje maj", które na stałe weszły do naszego języka.  

Anna Popek Michał Margański Anna Popek i Michał Margański, fot. Cezary Piwowarski

Na koncercie nie mogła być obecna córka Agnieszki Osieckiej Agata Passent, ale o znaczeniu tego wydarzenia dla niej opowiadała Marcinowi Kusemu, dyrektorowi Programu 1 Polskiego Radia, w specjalnym nagraniu wideo. 

– Cieszę się, że ten wieczór będzie kontynuował taką wspaniałą tradycję Polskiego Radia, które jest nie tylko emitentem dobrych polskich piosenek, ale i producentem. Co prawda mama nie zdąży już napisać dla państwa nowych piosenek, ale możemy je interpretować na nowo. Myślę, że Orkiestra Polskiego Radia nas zaskoczy. Jestem bardzo ciekawa, bo kolejne lata przynoszą nowe interpretacje polskiej klasyki – mówiła Agata Passent. Przypomniała m.in., że Agnieszka Osiecka jest autorką aż 2 tys. piosenek. 


Marcin Kusy Agata Passent Marcin Kusy Agata Passent, fot. Cezary Piwowarski

Na scenie Studia Koncertowego Polskiego Radia nowe interpretacje utworów Agnieszki Osieckiej przedstawili: Dorota Miśkiewicz, Igor Herbut, Iza Połońska i Marcin Januszkiewicz. 

Zycia rysy Marcin Januszkiewicz Roman Dziewoński 1200.JPG
"Życia rysy – Agnieszka Osiecka". Wieczór wspomnień poetki [ZOBACZ WIDEO]

Tego ostatniego artystę mogliśmy usłyszeć także w sobotnim koncercie "Życia rysy – Agnieszka Osiecka". Opowiadał wtedy m.in., jak jego fascynacja twórczością Agnieszki Osieckiej z czasem przerodziła się w zawodową pasję. 

Agnieszka Osiecka od 1963 roku przez siedem lat prowadziła z Janem Borkowskim w Polskim Radiu "Radiowe Studio Piosenki", które wydało ponad pół tysiąca piosenek i wypromowało wiele gwiazd polskiej estrady. Imieniem Osieckiej nazwano studio Programu 3 Polskiego Radia, gdzie organizowane są prestiżowe koncerty polskich i zagranicznych artystów. Agata Passent przypomniała wagę współpracy poetki z Janem Borkowskim. – Swoim uchem i producenckim talentem wspierał jej twórczość. Troszkę ją kierował, jeśli chodzi o dobór wykonawców, dobór brzmienia – wspomina. 

1200x627_zycia-rysy_01.1.jpg
"Życia rysy – Agnieszka Osiecka"

 

Na nowo piosenki poetki w 85. rocznicę jej urodzin, przypadającą właśnie 9 października 2021 roku, interpretowali także Monika BorzymJanusz RadekAnia Rusowicz. 

W piątkowej "Porze na Trójkę" ta ostatnia wokalistka mówiła o szczególnym znaczeniu twórczości Agnieszki Osieckiej. – Jest niewielu tekściarzy, których tak bardzo ukochałam. Agnieszka Osiecka zajmuje szczególne miejsce w moim sercu. Często odnoszę się do jej tekstów, pisząc własne. Zastanawiam się też, jak ona napisałaby to, co przychodzi mi do głowy. Jestem oldschoolową tekściarką, piosenkarką i wokalistką. Moją inspiracją jest polska piosenka, która rządzi się swoimi prawami. Mimo że czasy się zmieniły, a artyści piszą inne rzeczy, postanowiłam się odnosić do starych dobrych piosenek i tekstów. Być ich obrończynią – przyznała Ania Rusowicz

osiecka pap_1200.jpg
"Mamy kota na punkcie… Osieckiej"

Wokalistom towarzyszyła Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie pod dyrekcją Tomasza Szymusia, który odpowiada również za nowe, często zaskakujące, aranżacje dobrze znanych piosenek. Ukoronowaniem koncertu był występ Małgorzaty Walewskiej, z porywającym wykonaniem utworu "Niech żyje bal". 

Cykl koncertów "To, co najpiękniejsze", pod honorowym patronatem Rady Mediów Narodowych, realizowany jest w Polskim Radiu od jesieni 2017 roku. Jego celem jest popularyzacja polskiej i światowej muzyki, również klasycznej, wśród odbiorców poszukujących kontaktu z wartościową muzyką i kulturą wysoką. 

Andrzej Zieliński wspomina współpracę z Agnieszką Osiecką
Andrzej Zieliński Skaldowie Forum 1200.jpg
Andrzej Zieliński wspomina współpracę z Agnieszką Osiecką

Transmisję sobotniego koncertu "To, co najpiękniejsze. Piosenki Agnieszki Osieckiej w nowych aranżacjach" można było śledzić na antenie Programu 3, w mediach społecznościowych stacji oraz na kanale YouTube Polskiego Radia po godz. 20.05.

Zapraszamy do odwiedzenia specjalnego serwisu radiowej Trójki zyciarysy.polskieradio.pl, w którym można znaleźć zapis kolejnych opowieści o Agnieszce Osieckiej, emitowanych premierowo w każdą niedzielę w audycji Romana Dziewońskiego "Do trzech razy nuta".



To, co najpiękniejsze. Koncert poświęcony Agnieszce Osieckiej
"To, co najpiękniejsze. Piosenki Agnieszki Osieckiej w nowych aranżacjach"
kc

Czytaj także

Życia rysy – Agnieszka Osiecka. Wieczór wspomnień poetki [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2021 11:50
9 października przypada 85. rocznica urodzin "poetki doskonałej" – Agnieszki Osieckiej. Z tej okazji w zaprosiliśmy na specjalną audycję słowno-muzyczną z udziałem znakomitych artystów, którzy śpiewali jej piosenki, ale także opowiadali o znaczeniu jej tekstów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Była czarodziejką". Hanna Bakuła o Agnieszce Osieckiej

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2021 09:45
– Uważam, że to nie jest prawda, że kto się czubi ten się lubi. Gdy ludzie są do siebie podobni i się lubią, to jest raj na ziemi, a innej prawdy nie ma. Pisywałyśmy do siebie nawet siedząc obok siebie – wspominała Agnieszkę Osiecką Hanna Bakuła, malarka i pisarka, która, jako wieloletnia przyjaciółka poetki, pojawi się w roli gościa specjalnego sobotniego koncertu "Agnieszka Osiecka – Życia Rysy".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Przeglądam się w tekstach Osieckiej". Ania Rusowicz o koncercie "To, co najpiękniejsze"

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2021 08:30
W 85. rocznicę urodzin Agnieszki Osieckiej Polskie Radio zaprasza na koncert poświęcony jej pamięci oraz twórczości. W sobotni wieczór w Studiu Koncertowym zaprezentują się gwiazdy polskiej estrady. Jedną z nich będzie Ania Rusowicz, która w audycji "Pora na Trójkę" opowiedziała o szczególnej więzi, jaka łączy ją z tekstami Osieckiej. 
rozwiń zwiń