Grzegorz Wilk śpiewa w Trójce poezję Baczyńskiego [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2021 20:10
"Nie tylko Elegia" to tytuł wspólnego projektu wokalisty Grzegorza Wilka i kompozytora Marcina Nierubca, którzy postanowili zmierzyć się z tekstami Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Efekt ich współpracy usłyszeliśmy 11 listopada na antenie Programu 3 Polskiego Radia.
Grzegorz Wilk śpiewa poezje K. K. Baczyńskiego
Grzegorz Wilk śpiewa poezje K. K. BaczyńskiegoFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Koncert "Nie tylko Elegia" Grzegorza Wilka to projekt, który wpisuje się w wyjątkową, bo setną rocznicę urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. To widowisko mające na celu przybliżyć postać poety, żołnierza, powstańca, ale przede wszystkim młodego, kochającego chłopaka, który żył takim samym życiem, jak jego rówieśnicy.

Program koncertu składał się 13 piosenek z tekstami Baczyńskiego i muzyką Marcina Nierubca. Każdy utwór został poprzedzony rozbudowaną zapowiedzią wprowadzającą w jego klimat. W repertuarze, oprócz "Elegii o chłopcu polskim", "Pocałunku" czy "Żyjemy na dnie ciała", czyli pieśni ukazujących oblicza wojny, znalazły się także wielobarwne poezje miłosne.

źródło: YouTube / Grzegorz Wilk

Grzegorz Wilk przyznaje, że jego celem jest zerwanie z mitologizacją i pomnikowością poety. – Choćby z lektur szkolnych pamiętamy Baczyńskiego jako postać monumentalną. Ściągnijmy te pokrywy. To nie tylko te czaszki, które się toczą przez płonące łąki krwi – mówił wokalista w Polskim Radiu.

Wilk jest piosenkarzem, aktorem, kompozytorem i autorem tekstów. W 1997 roku został laureatem programu "Szansa na sukces", do 2019 roku był solistą w programie "Jaka to melodia?", współpracował też z takimi artystami jak Alicja Majewska, Zbigniew Wodecki czy Krzysztof Krawczyk. Podczas koncertu w Trójce towarzyszył mu zespół w składzie: Katarzyna Gacek-Duda (flet), Jakub Mitoraj (gitara), Piotr Pawęska (bas), Marcin Riege (klawisze) i Adam Grzelak (perkusja).

***

Na koncert "Nie tylko Elegia" zaprosiliśmy w czwartek, 11 listopada o godz. 19.05. Transmisję można było śledzić na antenie Trójki, Facebooku, w serwisie YouTube oraz stronie internetowej stacji.

 

Czytaj także

Poeta na popowo i rockowo. Grzegorz Wilk o płycie "Baczyński"

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2021 16:55
Wkrótce premierę sceniczną będzie miał album "Baczyński". - Wydawało nam się, że postać Baczyńskiego, młodego człowieka, będzie czymś interesującym właśnie dla młodych ludzi - mówi Grzegorz Wilk, który wykonuje wiersze poety do muzyki napisanej przez Marcina Nierubca.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bluesrockowe Cree w Trójce [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2021 20:40
Koncert dowodzonej przez Sebastiana Riedla formacji Cree w niedzielny wieczór zabrzmiał na antenie Trójki. Była to retransmisja występu śląskiej grupy, który odbył się w studiu im. Agnieszki Osieckiej 5 lutego 2017 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Amarok, czyli lot na artrockowych skrzydłach [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2021 20:20
Występowali na wielu festiwalach rocka progresywnego w Polsce i za granicą, a teraz zagościli na scenie studia im. Agnieszki Osieckiej. Zespół Amarok zagrał koncert w Trójce w niedzielę, 7 listopada. 
rozwiń zwiń