Mrocznie i industrialnie. Hedone na scenie Trójki [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2022 20:18
Koncertowy rok 2022 łódzka formacja Hedone rozpoczęła na scenie studia im. Agnieszki Osieckiej. Zespół Macieja Werka zagrał na Trójkowej scenie rok po swoim powrocie i reaktywacji po 15 latach. 
Hedone na Trójkowej scenie
Hedone na Trójkowej scenieFoto: Polskie Radio/Wojciech Kusiński

Grupę Hedone założył na początku lat 90. Maciej Werk, mieszkający w Łodzi wokalista i producent muzyczny. Pierwszy album zespołu, wydany w 1994 roku "Werk", zawiera dużą dawkę industrialnego rocka i przez samych muzyków określany jest jako "drapiący duszę". Kolejny, "SancTVarium" z 1998 roku, jest bardziej kontrastowy, jeśli chodzi o brzmienie, natomiast "Playboy" (2005) to najbardziej zespołowe dzieło z pierwszego okresu działalności Hedone.

Reaktywacja po 15 latach

31 grudnia ubiegłego roku grupa powróciła po 15 latach milczenia, publikując płytę "2020" z dwunastoma utworami "układającymi się w spójną opowieść o mijających dwunastu miesiącach, a przede wszystkim emocjach i myślach, które były aktualne w roku 2020, jak i będą aktualne w przyszłości". Nagrania zarejestrowano m.in. w łódzkim studiu Tonn oraz w The Church Recording Studio w Pittsburghu.

Na nowym albumie lidera Hedone Macieja Werka wspomogli gitarzysta Tomasz „Mechu” Wojciechowski, znany z zespołów Blitzkrieg czy Jezabel Jazz, oraz perkusista Łukasz Klaus. Na płycie pojawia się także cała plejada gości: pianista Kuba Sokołowski, grający na syntezatorach Michał Jeziorski (Ptah, Spika) i Maciej Polak (Pin Park). W studiu nagrań pojawił się też mistrz gitary basowej Wojciech Pilichowski i grono wokalistów: pamiętana z Firebirds Joanna Prykowska, K-Essence oraz legenda polskiego punk rocka, czyli Paweł "Guma" Gumola, znany z występów w formacji Moskwa. Ten ostatni zaśpiewał w promującym najnowszy album Hedone utworze "Wstyd".

źródło: YouTube / Hedone

***

Na koncert Hedone zaprosiliśmy w niedzielę 2 stycznia o godz. 19.05. Transmisję można było śledzić na antenie Trójki, w mediach społecznościowych stacji oraz na kanałach YouTube Polskiego Radia i radiowej Trójki. Dostępny był również streaming wideo.


Czytaj także

Trwa 13. edycja festiwalu Soundedit. Maciej Werk: producenci to grupa niedoceniana

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2021 11:30
Za nami koncert z okazji półwiecza albumu "L.A. Woman" grupy The Doors, a przed nami zapowiadane od dawna występy Marca Almonda i Midge'a Ure'a, pożegnanie ze sceną Tomka Lipińskiego, film punkowej legendy Lydii Lunch, a ponadto kilkadziesiąt warsztatów i paneli dyskusyjnych. 21 października w Łodzi rozpoczął się festiwal Soundedit – czterodniowe święto producentów muzycznych i pasjonatów muzyki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sylwestrowo i po polsku. Szczyl i Rogucki, Hedone i Lao Che

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2021 13:10
Sylwestrowe, przedtaneczne spotkanie z polskimi utworami w audycji "Nasza tonacja" stało się doskonałą okazją do muzycznego podsumowania polskiej sceny w 2021 roku.
rozwiń zwiń