Osiecka o Komedzie: grał, jakby zgarniał na kupkę małe kurczaczki

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2016 12:26
Gdyby żył, skończyłby dziś 85 lat. - Przygodę z muzyką Krzysztofa Komedy warto zacząć od filmów - przekonuje Michał Margański.
Audio
  • Osiecka o Komedzie: grał, jakby zgarniał na kupkę małe kurczaczki (Potrójne pasmo przenoszenia/Trójka)
Krzysztof Komeda napisał muzykę do 65 filmów, w tym do Dziecka Rosemary Romana Polańskiego, ze słynną Kołysanką jako motywem przewodnim
Krzysztof Komeda napisał muzykę do 65 filmów, w tym do "Dziecka Rosemary" Romana Polańskiego, ze słynną "Kołysanką" jako motywem przewodnimFoto: PAP/CAF

85 lat temu w Poznaniu urodził Krzysztof Komeda, właściwie Krzysztof Trzciński, jeden z najbardziej znanych polskich kompozytorów i pianistów jazzowych, twórca muzyki m.in. do filmów "Niewinni czarodzieje" i "Dziecko Rosemary". Artysta zmarł 23 kwietnia 1969.

W audycji "Potrójne pasmo przenoszenia" Michał Margański zaprezentował archiwalne wypowiedzi dotyczące wybitnego jazzmana. Krzysztofa Komedę - m.in. jego pozasceniczne szaleństwa i nietypową grę - wspominali: Jerzy Skolimowski, Roman Polański i Agnieszka Osiecka. Nie zabrakło również opowieści Jana "Ptaszyna" Wróblewskiego - o "hotelowym katafalku", na którym w łódzkim Grand Hotelu "spoczął" otoczony kwiatami Krzysztof Komeda.

***

Tytuł audycji: Potrójne pasmo przenoszenia
Prowadzi: Michał Margański
Data emisji: 27.04.2016
Godzina emisji: 11.31

mk/fbi

Czytaj także

Krzysztof Komeda. Jak miłość pokonała laryngologię

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2016 20:20
- Był świetnie zapowiadającym się laryngologiem. Dostał propozycję kontynuowania studiów w Pradze, w jednej z najlepszych klinik laryngologicznych w Europie. Przeważyły jednak dwie miłości - do jazzu i Zosi - opowiada w Trójce Tomasz Lach, syn Zofii Komedowej Trzcińskiej, współautor książki "Nietakty".
rozwiń zwiń