X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Wspomnienie Andrzeja Brzeskiego

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2018 14:00
W audycji wspominaliśmy aktora, satyryka, barda i poetę. Andrzej Brzeski współpracował m.in. z Programem Trzecim Polskiego Radia. Jego utwory pojawiały się w audycjach "BAR", "R.O.S.S.", "Powtórka z rozrywki".
Audio
  • Wspomnienie Andrzeja Brzeskiego (Akademia rozrywki/Trójka)
Andrzej Brzeski
Andrzej BrzeskiFoto: PAP Andrzej Rybczyński

– Od samego początku naszej znajomości pisanie było taką rzeczą, która nas zbliżała. Artystycznie zawsze Andrzejowi zazdrościłem tego, że miał łatwość metafory. W jakiś sposób był człowiekiem osobnym. Miał swój świat, w tym świecie się dobrze czuł. Realizował się przez pisanie. Zawsze towarzyszyła mu gitara. Brzdąkał na niej, kiedy tylko mógł. Byłem zaskoczony, że był tak wielkim admiratorem Presleya – wspominał Andrzej Strzelecki. 

Andrzej Brzeski w 1974 r. ukończył Akademię Teatralną im. Aleksandra Zelwerowicza. Pracował m.in. w teatrach: Na Targówku, Rozmaitości i Narodowym. Po setnym przedstawieniu "Krakowiaków i górali" u schyłku lat 80. "zdradził" teatr dla piosenki. Ma na koncie kilkaset piosenek, monologów, mini-słuchowisk. Pisał zarówno dla siebie, jak i dla innych wykonawców (m.in. dla Edyty Geppert, Maryli Rodowicz, Krystyny Tkacz).

Był także animatorem kultury, najpierw w Warszawskim Ośrodku Kultury, potem od 1999 r. aż do emerytury w Bielańskim Ośrodku Kultury, gdzie prowadził m.in. cykl spotkań pt. "Kawiarnia bardów". Od pierwszej edycji Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenki Autorskiej – OPPA w 1978 r. był obecny na tym festiwalu. W audycji przypomnieliśmy piosenki i skecze jego autorstwa, a wspominali go, z różnych etapów życiowej drogi, Andrzej Strzelecki, Jan Kazimierz Siwek i Artur Andrus. 

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania. 

***

Tytuł audycji: Akademia rozrywki
Prowadzi: 
Natalia Grzeszczyk
Gość:
 Andrzej Strzelecki (aktor), Jan Kazimierz Siwek i Artur Andrus (artysta kabaretowy, pisarz, piosenkarz)
Data audycji:
 8.06.2018
Godzina emisji: 13.09

gs/mk

Czytaj także

Nie żyje aktor i kompozytor Andrzej Brzeski

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2018 14:40
Polski aktor teatralny, filmowy, autor, kompozytor i wykonawca poezji śpiewanej zmarł nie doczekawszy siedemdziesiątych urodzin.
rozwiń zwiń