Stanisław Bareja. Najważniejsze filmy i kulisy pracy

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2019 14:00
Specjalne wydanie "Akademii rozrywki", wprost z Festiwalu Gwiazd w Międzyzdrojach, poświęcone było Stanisławowi Barei. 
Audio
  • Jan i Katarzyna Barejowie i Olaf Lubaszenko o życiu i twórczości Stanisława Barei (Akademia rozrywki/Trójka)
Jan i Katarzyna Barejowie oraz Olaf Lubaszenko o życiu i twórczości Stanisława Barei (Akademia rozrywkiTrójka)
Jan i Katarzyna Barejowie oraz Olaf Lubaszenko o życiu i twórczości Stanisława Barei (Akademia rozrywki/Trójka)Foto: Magdalena Trzaska

W 90. rocznicę urodzin na Promenadzie Gwiazd zostanie odsłonięta gwiazda upamiętniająca przedwcześnie zmarłego reżysera. Gośćmi audycji byli córka i syn twórcy Katarzyna i Jan Barejowie, którzy występowali w wielu filmach ojca, a także Olaf Lubaszenko, dyrektor artystyczny Festiwalu Gwiazd, który wcielił się w rolę reżysera w słuchowisku Teatru Polskiego Radia "Zupełny Bareja". Autorem opowieści o kulisach kręcenia "Misia" – polskiej komedii wszech czasów – jest dziennikarz radiowej Trójki Mariusz Cieślik, który prowadził audycję.

Filmy Stanisława Barei to między innymi kopalnia rozpoznawalnych cytatów. Skąd reżyser brał pomysły na dialogi? – Tata był bardzo naturalnym, prawdziwym facetem. Nie szwendał się po salonach, nie przesiadywał w knajpach, tylko jeździł na swoim zdezelowanym składaku po mieście, wystawał w kolejkach, czekał w warsztatach, chodził się po bazarach i nasłuchiwał. Miał niezwykły talent do podsłuchiwania języka. Czasami nawet kłóciliśmy się o to, bo nasłuchiwał moich rozmów z chłopakami, a ślady tego znajdowałam w jego filmach – mówi Katarzyna Bareja. – Ojciec kochał ludzi. Zaprzyjaźniał się i szczerze z nimi rozmawiał – dodaje Jan Bareja.

Filmografia Stanisława Barei jest bardzo bogata i trudno wybrać najlepsze z jego dzieł. – Za najpoważniejszy film Stanisława Barei uważam "Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz?". To swoisty moralitet. "Miś" również spełnia te warunki. "Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz?" przypomina gogolowską komedię ludzką i jeśli wziąć pod uwagę wartość literacką, wartość przekazu, formę, to ten właśnie obraz uważam za najważniejszy – ocenia Olaf Lubaszenko.

Stanisław Bareja bardzo chętnie obsadzał członków swojej rodziny w niedużych rolach. Dlaczego?

Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Akademia rozrywki
Prowadzi:
Mariusz Cieślik
Gość:
Katarzyna i Jan Barejowie (dzieci Stanisława Barei), Olaf Lubaszenko (aktor, reżyser, dyrektor artystyczny Festiwalu Gwiazd w Międzyzdrojach)
Data audycji: 5.07.2019
Godzina emisji: 13.09

ml/gs

Czytaj także

Kto stoi za kultowymi cytatami w filmach Barei?

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2019 10:20
W związku z ubiegłotygodniowym Biegiem im. Stanisława Tyma, odtwórcy roli Ryszarda Ochódzkiego, czyli tytułowego "Misia", rozmawiamy o książce "Jak u Barei, czyli kto to powiedział" autorstwa Rafała Dajbora.
rozwiń zwiń