X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Stanisław Bareja. Najważniejsze filmy i kulisy pracy

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2019 14:00
Specjalne wydanie "Akademii rozrywki", wprost z Festiwalu Gwiazd w Międzyzdrojach, poświęcone było Stanisławowi Barei. 
Audio
  • Jan i Katarzyna Barejowie i Olaf Lubaszenko o życiu i twórczości Stanisława Barei (Akademia rozrywki/Trójka)
Jan i Katarzyna Barejowie oraz Olaf Lubaszenko o życiu i twórczości Stanisława Barei (Akademia rozrywkiTrójka)
Jan i Katarzyna Barejowie oraz Olaf Lubaszenko o życiu i twórczości Stanisława Barei (Akademia rozrywki/Trójka)Foto: Magdalena Trzaska

W 90. rocznicę urodzin na Promenadzie Gwiazd zostanie odsłonięta gwiazda upamiętniająca przedwcześnie zmarłego reżysera. Gośćmi audycji byli córka i syn twórcy Katarzyna i Jan Barejowie, którzy występowali w wielu filmach ojca, a także Olaf Lubaszenko, dyrektor artystyczny Festiwalu Gwiazd, który wcielił się w rolę reżysera w słuchowisku Teatru Polskiego Radia "Zupełny Bareja". Autorem opowieści o kulisach kręcenia "Misia" – polskiej komedii wszech czasów – jest dziennikarz radiowej Trójki Mariusz Cieślik, który prowadził audycję.

Filmy Stanisława Barei to między innymi kopalnia rozpoznawalnych cytatów. Skąd reżyser brał pomysły na dialogi? – Tata był bardzo naturalnym, prawdziwym facetem. Nie szwendał się po salonach, nie przesiadywał w knajpach, tylko jeździł na swoim zdezelowanym składaku po mieście, wystawał w kolejkach, czekał w warsztatach, chodził się po bazarach i nasłuchiwał. Miał niezwykły talent do podsłuchiwania języka. Czasami nawet kłóciliśmy się o to, bo nasłuchiwał moich rozmów z chłopakami, a ślady tego znajdowałam w jego filmach – mówi Katarzyna Bareja. – Ojciec kochał ludzi. Zaprzyjaźniał się i szczerze z nimi rozmawiał – dodaje Jan Bareja.

Filmografia Stanisława Barei jest bardzo bogata i trudno wybrać najlepsze z jego dzieł. – Za najpoważniejszy film Stanisława Barei uważam "Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz?". To swoisty moralitet. "Miś" również spełnia te warunki. "Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz?" przypomina gogolowską komedię ludzką i jeśli wziąć pod uwagę wartość literacką, wartość przekazu, formę, to ten właśnie obraz uważam za najważniejszy – ocenia Olaf Lubaszenko.

Stanisław Bareja bardzo chętnie obsadzał członków swojej rodziny w niedużych rolach. Dlaczego?

Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Akademia rozrywki
Prowadzi:
Mariusz Cieślik
Gość:
Katarzyna i Jan Barejowie (dzieci Stanisława Barei), Olaf Lubaszenko (aktor, reżyser, dyrektor artystyczny Festiwalu Gwiazd w Międzyzdrojach)
Data audycji: 5.07.2019
Godzina emisji: 13.09

ml/gs

Czytaj także

Kto stoi za kultowymi cytatami w filmach Barei?

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2019 10:20
W związku z ubiegłotygodniowym Biegiem im. Stanisława Tyma, odtwórcy roli Ryszarda Ochódzkiego, czyli tytułowego "Misia", rozmawiamy o książce "Jak u Barei, czyli kto to powiedział" autorstwa Rafała Dajbora.
rozwiń zwiń