X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Wspomnienie Jonasza Kofty

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2019 16:48
W listopadzie ukazała się biografia poety pt. "Jego portret. Opowieść o Jonaszu Kofcie". Niezwykle wnikliwa i brawurowo napisana obowiązkowa pozycja każdego inteligenta. W audycji o książce i jej bohaterze opowiadali: Piotr Derlatka i Stefan Friedmann. 
Audio
  • "Opowieść o Jonaszu Kofcie" (Akademia rozrywki/Trójka)
Poeta i piosenkarz Jonasz Kofta, zdjęcie zostało zrobione 10 maja 1974 roku
Poeta i piosenkarz Jonasz Kofta, zdjęcie zostało zrobione 10 maja 1974 rokuFoto: PAP/CAF/Maciej Kłos

Piotr Derlatka" Jego portret. Opowieść o Jonaszu Kofcie", Wydawnictwo 
Piotr Derlatka "Jego portret. Opowieść o Jonaszu Kofcie", Wydawnictwo Prószyński i S-ka

Pierwsza biografia Jonasza Kofty - piekielnie inteligentnego ironisty, poety-szydercy zdolnego do wychwycenia każdego paradoksu.

Mówił, że jego warsztat twórczy to najtańszy długopis, bo często je gubi, i parę zwiniętych w kieszeni kartek, a najlepsze utwory pisze, kiedy jest czymś zaskoczony. A pisywał dla największych: Hanny Banaszak, Zdzisławy Sośnickiej, Maryli Rodowicz, Ireny Santor, Łucji Prus, Michała Bajora, Czesława Niemena, Jerzego Połomskiego i wielu innych.

Indywidualista, dla którego najważniejsza była twórcza wolność, niezależność i dystans do świata. Dystans na pograniczu nieodpowiedzialności, bo pijał za dużo, nie dbał o zdrowie i często nie dotrzymywał zobowiązań podjętych w euforii życia towarzyskiego. Bywało, że znikał z domu, gdzie zostawiał żonę i syna zmagających się z codziennością i jego zobowiązaniami, a dowód osobisty wyrobił sobie dopiero w dwudziestym ósmym roku życia.

Zostawił po sobie ponad sześćset tekstów - piosenek i wierszy, jedenaście sztuk i scenariuszy teatralnych, obrazy, niezliczoną ilość tekstów pisanych do kultowych audycji radiowych. Z jednej strony satyryk, kabareciarz i tekściarz, z drugiej – poeta zaangażowany.

– Materiały na tę książkę zbierałem na długo przed jej pisaniem, które zajęło mi nie więcej niż dwa lata. Rozmowy z przyjaciółmi Jonasza, rodziną czy współpracownikami, a do tego wizyty w bibliotekach i archiwach, mogę policzyć w latach – mówił w audycji autor książki Piotr Derlatka.

– Z Jonaszem łączyło mnie wspólne życie w kabarecie "Hybrydy". Do tego równolegle też życie rodzinne, ponieważ nasi synowie urodzili się w tym samym roku. Nasze żony też się lubiły – podkreślił Stefan Friedmann, wieloletni przyjaciel Jonasza Kofty. 

Jak wyglądała przyjaźń i życie zawodowe z Jonaszem Koftą? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Akademia rozrywki
Prowadzi:
 Łukasz Szwed
Goście:
 
Piotr Derlatka (autor książki "Jego portret. Opowieść o Jonaszu Kofcie"), Stefan Friedmann (aktor, wieloletni przyjaciel Jonasza Kofty)
Data audycji: 6.12.2019
Godzina emisji: 13.09

kw 

Czytaj także

Przychodzi artysta do psychoanalityczki, czyli "Zacznijmy jeszcze raz"

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2019 14:00
"Zacznijmy jeszcze raz" to komediowa opowieść o kondycji współczesnego człowieka, samotności i potrzebie kochania, a napisała ją debiutująca w roli dramaturga Olgę Wolf.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Emilian Kamiński: Kamienica jest moim drugim domem

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2019 14:00
– Jestem warszawiakiem od wielu pokoleń i zawsze chciałem mieć miejsce na swój teatr, które będzie bardzo warszawskie i które będzie dziewicze – mówi Emilian Kamiński, którego "Kamienica" obchodzi swoje 10-lecie.
rozwiń zwiń