Wspomnienie Jonasza Kofty

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2019 16:48
W listopadzie ukazała się biografia poety pt. "Jego portret. Opowieść o Jonaszu Kofcie". Niezwykle wnikliwa i brawurowo napisana obowiązkowa pozycja każdego inteligenta. W audycji o książce i jej bohaterze opowiadali: Piotr Derlatka i Stefan Friedmann. 
Audio
  • "Opowieść o Jonaszu Kofcie" (Akademia rozrywki/Trójka)
Poeta i piosenkarz Jonasz Kofta, zdjęcie zostało zrobione 10 maja 1974 roku
Poeta i piosenkarz Jonasz Kofta, zdjęcie zostało zrobione 10 maja 1974 rokuFoto: PAP/CAF/Maciej Kłos

Piotr Derlatka" Jego portret. Opowieść o Jonaszu Kofcie", Wydawnictwo 
Piotr Derlatka "Jego portret. Opowieść o Jonaszu Kofcie", Wydawnictwo Prószyński i S-ka

Pierwsza biografia Jonasza Kofty - piekielnie inteligentnego ironisty, poety-szydercy zdolnego do wychwycenia każdego paradoksu.

Mówił, że jego warsztat twórczy to najtańszy długopis, bo często je gubi, i parę zwiniętych w kieszeni kartek, a najlepsze utwory pisze, kiedy jest czymś zaskoczony. A pisywał dla największych: Hanny Banaszak, Zdzisławy Sośnickiej, Maryli Rodowicz, Ireny Santor, Łucji Prus, Michała Bajora, Czesława Niemena, Jerzego Połomskiego i wielu innych.

Indywidualista, dla którego najważniejsza była twórcza wolność, niezależność i dystans do świata. Dystans na pograniczu nieodpowiedzialności, bo pijał za dużo, nie dbał o zdrowie i często nie dotrzymywał zobowiązań podjętych w euforii życia towarzyskiego. Bywało, że znikał z domu, gdzie zostawiał żonę i syna zmagających się z codziennością i jego zobowiązaniami, a dowód osobisty wyrobił sobie dopiero w dwudziestym ósmym roku życia.

Zostawił po sobie ponad sześćset tekstów - piosenek i wierszy, jedenaście sztuk i scenariuszy teatralnych, obrazy, niezliczoną ilość tekstów pisanych do kultowych audycji radiowych. Z jednej strony satyryk, kabareciarz i tekściarz, z drugiej – poeta zaangażowany.

– Materiały na tę książkę zbierałem na długo przed jej pisaniem, które zajęło mi nie więcej niż dwa lata. Rozmowy z przyjaciółmi Jonasza, rodziną czy współpracownikami, a do tego wizyty w bibliotekach i archiwach, mogę policzyć w latach – mówił w audycji autor książki Piotr Derlatka.

– Z Jonaszem łączyło mnie wspólne życie w kabarecie "Hybrydy". Do tego równolegle też życie rodzinne, ponieważ nasi synowie urodzili się w tym samym roku. Nasze żony też się lubiły – podkreślił Stefan Friedmann, wieloletni przyjaciel Jonasza Kofty. 

Jak wyglądała przyjaźń i życie zawodowe z Jonaszem Koftą? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Akademia rozrywki
Prowadzi:
 Łukasz Szwed
Goście:
 
Piotr Derlatka (autor książki "Jego portret. Opowieść o Jonaszu Kofcie"), Stefan Friedmann (aktor, wieloletni przyjaciel Jonasza Kofty)
Data audycji: 6.12.2019
Godzina emisji: 13.09

kw 

Czytaj także

Przychodzi artysta do psychoanalityczki, czyli "Zacznijmy jeszcze raz"

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2019 14:00
"Zacznijmy jeszcze raz" to komediowa opowieść o kondycji współczesnego człowieka, samotności i potrzebie kochania, a napisała ją debiutująca w roli dramaturga Olgę Wolf.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Emilian Kamiński: Kamienica jest moim drugim domem

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2019 14:00
– Jestem warszawiakiem od wielu pokoleń i zawsze chciałem mieć miejsce na swój teatr, które będzie bardzo warszawskie i które będzie dziewicze – mówi Emilian Kamiński, którego "Kamienica" obchodzi swoje 10-lecie.
rozwiń zwiń