Julian Mere: kiedyś młodzi w teatrze mieli się od kogo uczyć

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2020 14:00
Gościem "Akademii Rozrywki" był bard i aktor warszawskiego teatru Rampa Julian Mere, który opowiedział o swojej nowej płycie poświęconej najważniejszym postaciom polskiej sceny teatralnej.
Audio
  • Mistrzowie Juliana Mere (Akademia rozrywki/Trójka)
Julian Mere
Julian MereFoto: mat. promocyjne

 "Moi Mistrzowie (piosenki czeladnika)" Julian Mere "Moi Mistrzowie (piosenki czeladnika)" Julian Mere

Aktor, wokalista, związany z Teatrem Rampa od 2007 roku. Ciałem warszawiak, duszą zdecydowanie krakowiak. Zafascynowany poezją Jacka Kaczmarskiego stał się wybitnym bardem i twórcą wielu piosenek. Jest również jednym z liderów  swojego środowiska zawodowego - od 2012 roku jest przewodniczącym Związku Zawodowego Aktorów Polskich. Mówi o sobie: "Video meliora proboq deteriora sequor" ("Widzę i pochwalam to, co lepsze, ale idę za tym, co gorsze" Owidiusz).

– Zrobiłem płytę, którą przez lata przygotowywałem. Chciałem opowiedzieć o moich mistrzach sztuki, bo uważam, że warto o nich przypominać również w piosence. Pamiętam, że pierwszy utwór, który pisałem ze łzami w oczach, był na jubileusz Adama Hanuszkiewicza. To jest coś niesamowitego, bo to, co dotknęło mnie, przeniosło się na aktorów Teatru Narodowego, którzy wykonywali ten utwór – wspomina Julian Mere.

Julian Mere nagrał właśnie płytę "Moi mistrzowie (piosenki czeladnika)", na której znalazły się utwory o Janie Nowickim, Annie Seniuk, Franciszku Pieczce, Krzysztofie Zanussim, Adamie Hanuszkiewiczu i wielu innych autorach, którzy przez lata wpływali na twórczość gościa Łukasz Szweda.

***

Tytuł audycji: Akademia rozrywki
Prowadzi:
 Łukasz Szwed
Gość:
Julian Mere (aktor i wokalista związany z Teatrem Rampa)
Data audycji: 31.01.2019
Godzina emisji: 13.07

mat. prasowe/ml

Czytaj także

"Inne podejście do kabaretu". Grupa Po OmacKu w "Akademii rozrywki"

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2020 14:12
Absurdalne poczucie humoru na granicy teatru, kabaretu i performensu – to cechy grupy Po OmacKu, której członkinie gościły u Łukasza Szweda w "Akademii Rozrywki". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Święto humoru w Bogatyni przed nami

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2020 14:00
– To będzie już 37. edycja turnieju. Nasza impreza jest starsza niż PAKA, choć nie jest to oczywiście najstarsze wydarzenie tego typu w Polsce – tu prym wiodą Wieczory Humoru i Satyry w Lidzbarku – mówi organizator 37. Turnieju Małych Form Satyrycznych Bogatynia 2020, Zdzisław Justyński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ireneusz Krosny: komedia to wspólne przeżywanie radości

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2020 14:00
– Mim w telewizji to bardzo duży problem – mówił w audycji specjalizujący się w pantomimie komicznej Ireneusz Krosny. A jak to jest z radiem? Przekonaliśmy się o tym, ponieważ to właśnie ten jedyny w swoim rodzaju artysta był gościem Łukasza Szweda w "Akademii rozrywki".
rozwiń zwiń