X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Złoty kłos": sukces piekarni z Dobczyc

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2013 18:42
Piekarnia "Złoty kłos" w Dobczycach powstała w 1989 roku. Od samego początku aż do dziś jest to firma rodzinna, która za umiejętne łączenie tradycji z nowoczesnością została uhonorowana godłem promocyjnym "Teraz Polska".
Audio
  • "Złoty kłos": sukces piekarni z Dobczyc (Reportaż/Trójka)
Złoty kłos: sukces piekarni z Dobczyc
Foto: Paulina Jakubowska

- Nasza piekarnia jest pasją rodzinną - mówią członkowie rodziny. - Zaszczepił ją w nas tata, który przez 50 lat był piekarzem. Teraz mam 80 lat i służy nam radą - dodają.

Posłuchaj innych Trójkowych reportaży >>>


"Złoty Kłos" powstał 4 lipca 1989 roku. Według bohaterów reportażu Jana Kasi warunki były bardzo trudne. - Musieliśmy walczyć o każdą tonę mąki. Z 20 zamówionych ton dostawaliśmy tylko kilka. Jeszcze nie było wolnego rynku. W mieście była tylko państwowa piekarnia. Wszyscy nas namawiali, żebyśmy otworzyli naszą, prywatną  piekarnię - opowiadają. I podkreślają, że najistotniejszą rolę w pieczeniu chleba odgrywają surowce.

Zapraszamy do wysłuchania całego reportażu Jana Kasi.

Reportaż na moje.polskieradio.pl - słuchaj kiedy chcesz >>>

(mp)

Zobacz więcej na temat: żywność

Czytaj także

Bieda? "Bajer full"

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2013 22:10
- Był taki czas, kiedy ta kobieta codziennie realizowała na poczcie przekazy - mówi pracownica ośrodka pomocy społecznej o matce trójki dzieci, która zawodowo wyłudzała pomoc charytatywną.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prymusi z aresztu

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2013 16:53
Do egzaminów podchodzą w terminie zerowym, a gdy ocena wydaje im się zbyt niska, proszą o możliwość poprawki. Są bardzo pilni - mówią o więźniach i aresztantach wykładowcy, którzy spotykają się z nimi na studiach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Przetwory" czyli drugie życie... śmieci

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2013 22:00
Fotel z beczki czy sofa z balonów to uznane na całym świecie przykłady niezwykłego designu powstającego w ramach projektu "Przetwory", dzięki którym materiały postrzegane jako śmieci zyskują nowe życie.
rozwiń zwiń