X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Cynamonowy specjał z wrocławskiej dzielnicy Nadodrze

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2013 18:52
Mieszkańcy wrocławskiego osiedla chcą wypromować "Specjały Nadodrza”. Zachęcają do odkrywania tradycyjnych regionalnych smaków, do sięgnięcia do rodzinnych przepisów.
Audio
  • Cynamonowy specjał z wrocławskiej dzielnicy Nadodrze
Cynamonowy specjał z wrocławskiej dzielnicy Nadodrze
Foto: Magda Skawińska/PR

Nadodrze to specjalna dzielnica Wrocławia. - Lokalna społeczność jest mocno związana z tą przestrzenią. Działa tu prężnie sieć sklepików, usług czy punktów napraw. Tu kontynuowane są tradycje sprzed wojny. Nowi wrocławianie w zakładach, które zostawili Niemcy, stworzyli nową jakość - opowiada jedna z mieszkanek.

Posłuchaj innych Trójkowych reportaży >>>

W wypromowaniu "Specjału Nadodrza" mają pomóc mieszkańcom eksperci, właściciele lokalnych kawiarni, restauracji i sklepów oraz przedsiębiorcy. Jedną z przypraw używaną często na Nadodrzu jest cynamon.

/
fot. Magda Skawińska

Wykorzystywali go już mieszkający tu przed II Wojną Światową Niemcy. Miał rozgrzewać i chronić stawy przed skutkami wrocławskiego klimatu. Projekt koordynują Bożena Żórawska, seniorka z Nadodrza i Karolina Mróz, prezeska Fundacji Dom Pokoju.

Zapraszamy do wysłuchania reportażu autorstwa Magdy Skawińskiej.

Reportaż na moje.polskieradio.pl - słuchaj kiedy chcesz >>>

(mp)

Zobacz więcej na temat: senior Wrocław

Czytaj także

"Przetwory" czyli drugie życie... śmieci

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2013 22:00
Fotel z beczki czy sofa z balonów to uznane na całym świecie przykłady niezwykłego designu powstającego w ramach projektu "Przetwory", dzięki którym materiały postrzegane jako śmieci zyskują nowe życie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Od kamieni do aplauzu. Koncert Republiki w Jarocinie

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2013 20:18
Ten koncert przeszedł do historii muzyki rockowej w Polsce. Występ zespołu Republika na festiwalu w Jarocinie w 1985 roku. Publiczność przywitała muzyków kamieniami i pomidorami. Republika się nie przestraszyła, zagrała i swoją muzyką uwiodła widzów. Grupa była żegnana długą owacją.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Złoty kłos": sukces piekarni z Dobczyc

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2013 18:42
Piekarnia "Złoty kłos" w Dobczycach powstała w 1989 roku. Od samego początku aż do dziś jest to firma rodzinna, która za umiejętne łączenie tradycji z nowoczesnością została uhonorowana godłem promocyjnym "Teraz Polska".
rozwiń zwiń