X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Zygmuntów - miasto, które zapadło się pod ziemię?

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2014 23:00
Wielu mieszkańców Szydłowca i okolic doskonale zna legendy o zaginionym mieście. Jedni opowiadają, że zapadło się pod ziemię. Inni, że Zygmuntów spustoszyła zaraza, choć części mieszkańców podobno udało się uciec...
Audio
  • Zygmuntów - miasto, które zapadło się pod ziemię? (Reportaż/Trójka)
Nikomu nie udało się odnaleźć ruin Zygmuntowa
Nikomu nie udało się odnaleźć ruin ZygmuntowaFoto: Glow Images/East News

W 1775 roku szlachcic Zygmunt Siemieński otrzymał prawo założenia miasta kilkadziesiąt kilometrów od Radomia, w pobliżu dzisiejszego Szydłowca. Zamieszkiwało je zaledwie 60 osób, ale cieszyło się licznymi prawami - między innymi do urządzania 12 jarmarków w roku. Dzięki księgom parafialnym sąsiedniej Wysokiej, wiemy, że wśród mieszkańców Zygmuntowa nie brakowało przedstawicieli prestiżowych wówczas zawodów jak lekarz czy chirurg.
Posłuchaj innych Trójkowych reportaży >>>
Ostatnie z informacji o mieście pochodzą z 1809 roku, jedna z nich dotyczy uroczystego ślubu. Czemu po około 30 latach miasto przestało istnieć? Tego nikt nie wie. W miejscu, które jest wskazywane jako prawdopodobne położenie Zygmuntowa, znaleźć można teraz jedynie puste pola i łąki. Pamięć o dawnym mieście przetrwała w pamięci starszych mieszkańców okolic. - Dawniej mówiło się "jadę na Zygmuntów" albo "ziemniaki mam posadzone na Zygmuntowie" - wspomina jeden z nich.
Reportaż na moje.polskieradio.pl - słuchaj, kiedy chcesz >>>
Oprócz zapisów w księgach parafialnych w pobliskiej wsi, nie ma właściwie żadnych śladów miasta. Nikomu nie udało się odnaleźć ruin Zygmuntowa. Mimo to, a może właśnie dlatego, budzi ono zainteresowanie okolicznych mieszkańców.
Zapraszamy do wysłuchania reportażu Olgi Mickiewicz "Miasto, którego nie ma"
Do słuchania "Reportaży" w Trójce zapraszamy od poniedziałku do czwartku o 18.15.

(gs)

Czytaj także

Polacy o dietach mówią więcej niż o pogodzie i polityce?

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2014 21:00
W Teatrze Muzycznym w Chorzowie wystawiono sztukę "Bierzcie i jedzcie”. Młodzi i przebojowi twórcy Monika Strzępka i Paweł Demirski swój najnowszy musical poświęcili... dietom. Jak do tego doszło?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chore serce Zosi otworzyło wiele serc

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2014 07:05
Pani Joanna niczego nie podejrzewała. Wiedziała, że urodzi zdrowe dziecko. Kiedy Zosia przyszła na świat okazało się, że ma rzadką wadę serca. I nie było wiadomo czy przeżyje.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wyjątkowy bal dla... pasjonatów hodowli drobiu ozdobnego

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2014 15:42
Karnawał to tradycyjnie czas balów. Organizuje je się w szkołach, na wielkich salach. Swoje imprezy mają strażacy, finansiści, dziennikarze, a także hodowcy kur.
rozwiń zwiń