Polska zaklinaczka koni. "Wszystko opiera się na zaufaniu"

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2014 20:42
Julia Opawska nie wyobraża sobie życia bez koni. Jest jedną z niewielu osób w Polsce, które ukończyły tzw. kurs Parellego, słynnego guru sztuki obcowania i porozumiewania się z końmi.
Audio
  • "Czego chcieć więcej? " - reportaż Alicji Grembowicz (Reportaż w Trójce)
Julia Opawska nie wyobraża sobie życia bez koni i rozumie je jak mało kto
Julia Opawska nie wyobraża sobie życia bez koni i rozumie je jak mało ktoFoto: arch. pryw. Julii Opawskiej

Skąd wzięła się jej pasja? Nie wiadomo, ale w dzieciństwie naśladowała rżenie koni zaraz po przebudzeniu, ujeżdżała swoje psy, a jej ulubioną lekturą był album o rasach koni. Dziś ma 25 lat, skończyła studia na Uniwersytecie Warszawskim, kontynuuje naukę w Londynie i mówi, że gdyby miała wybierać między końmi a studiami, to wybrałaby konie (ku przerażeniu mamy).

Posłuchaj innych Trójkowych reportaży >>>
Jest jedną z niewielu osób w Polsce, które ukończyły tzw. kurs Parellego, słynnego guru sztuki obcowania i porozumiewania się z końmi. - Wiem już, że sam bat nic nie znaczy, bo do konia mówi moje ciało. Jeżeli moje ciało mówi, że jesteśmy rozluźnieni, to bat zupełnie nie stresuje konia - opowiada bohaterka reportażu  
Metoda ta to tzw. naturalne jeździectwo. I to nic nowego, bo najlepsi jeźdźcy znają i uprawiają ją od pokoleń, ale strzegą swojej tajemnicy. - A wszystko opiera się na zaufaniu i na relacji z koniem. To sprawa psychologii, a nie przemocy. (…) Dlatego nie potrzebuję sprzętu. Wystarczę ja i koń i już się rozumiemy i już to działa - dodaje Julia Opawska.

Reportaż na moje.polskieradio.pl - słuchaj, kiedy chcesz >>>

"Reportaży" w Trójce można słuchać od poniedziałku do czwartku o 18.15.

Zapraszamy do wysłuchania reportażu "Czego chcieć więcej? " autorstwa Alicji Grembowicz.

(ei/mp)

Zobacz więcej na temat: hobby koń Trójka

Czytaj także

Maja Sontag: podróżowanie "po bandzie" smakuje najlepiej. Emocje są kluczowe

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2014 17:30
- Moja ciekawość świata jest tak mocna, że po prostu mnie wypycha. Właśnie dlatego muszę ruszać w podróż i realizować swoje pasje - mówi gość "Dobronocki" Maja Sontag podróżniczka, autorka książki "Majubaju, czyli żyrafy wychodzą z szafy".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska mistrzyni wspinaczki: ten sport powinien być pozytywny!

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2014 17:00
Człowiek wisi, patrzy do góry, a tam nie ma nieba, jest skała. To jest fajne? - Super! - mówi w audycji "Do południa" Aleksandra Taistra, numer dwa w światowym rankingu wspinaczki sportowej kobiet. - Wspinaczka jest niesamowita, tak bardzo, że po powrocie do domu ciągle myślimy o tym, żeby wrócić na skałkę - dodaje.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie wyrzucajmy zdjęć po babci, mogą być zaskakująco cenne

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2014 12:59
W poszukiwaniu śladów przeszłości trafiliśmy na Fundację Archeologia Fotografii, która od lat szuka historii na zdjęciach. Gość audycji "Mówię TAK", a zarazem prezes fundacji Karolina Puchała-Rojek podkreśliła, że zdjęcia zawsze towarzyszyły ludziom w istotnych momentach życia. - Dlatego wiele mówią o zwyczajach tych osób - mówiła.
rozwiń zwiń