"Taki problem to nie problem". Opowieść o właścicielce kopalni złota

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2014 19:04
- Pewnie, że fajnie. Kiedy przedstawiam się i mówię, że jestem właścicielką kopalni złota to brzmi dumnie. Większą wartość ma dla mnie to, że mogę z tych podziemi korzystać i czerpać pełną garścią - opowiada Elżbieta Szumska, bohaterka reportażu "Jedyna w Polsce".
Audio
  • "Taki problem to nie problem". Opowieść o właścicielce kopalni złota (Reportaż/Trójka)
Elżbieta Szumska
Elżbieta SzumskaFoto: archiwum prywatne

Elżbieta Szumska skończyła technikum rolnicze. Przez wiele lat prowadziła wspólnie z mężem gospodarstwo rolne. Kiedy otwarto do zwiedzania dawną kopalnie złota w Złotym Stoku, została tam przewodnikiem.

Zaczęło się 4 czerwca. Jak zmieniło się życie dziennikarzy Trójki?

Lubiła swoją pracę. Poznała kopalnię "jak własną kieszeń". Ciągle miała nowe pomysły. Kopalnia była spółką. Kiedy nadarzyła się okazja zakupu akcji tej spółki zastawiła dom, wzięła kredyt i "kupiła kopalnię złota". - Ludzie mówią: ta pani jest chyba zarządcą tego wszystkiego, bo z takim zaangażowaniem opowiada. Być może to widać? - śmieje się bohaterka reportażu. - Mówić, że pracuję w kopalni złota, albo moja mama ma kopalnię złota, w Polsce to brzmi jak abstrakcja - dodaje jej córka.

Zobacz serwis specjalny Polskiego Radia 4 czerwca 1989 roku >>>

- Codziennie rano moja mama budzi się w pokoju obok. Przeciąga się i (nawet jak jest sama) mówi: o, jaki cudny dzień. Ja jestem obrażona na świat, że pada deszcz, a moja mama mówi: jaki cudny dzień, ciekawe, co się dziś wydarzy ? Jej motto życiowe brzmi: taki problem to nie problem. Drażniło mnie to zwłaszcza, jak byłam młodą dziewczyną. Rzucił mnie chłopak, a moja mama powtarzała: córuś, taki problem to nie problem. Teraz, gdy mam 26 lat i czasem jestem trochę zdołowana, coś jest nie tak to też myślę: taki problem to nie jest problem.

Reportaż na moje.polskieradio.pl - słuchaj, kiedy chcesz >>>

Posłuchaj innych Trójkowych reportaży >>>

Zapraszamy do wysłuchaniu reportażu z cyklu "Zaczęło się 4 czerwca" zatytułowanego "Jedyna w Polsce", który przygotowała Magda Skawińska.

"Reportaży" w Trójce można słuchać od poniedziałku do czwartku o 18.15.

Jak państwo wspominają czas transformacji? Jak czas przełomu wpłynął na Państwa życie? Studio Reportażu i Dokumentu czeka na Państwa historie. Z najciekawszych powstaną reportaże. Wszystkie wspomnienia znajdą się na portalu Polskiego Radia.

Można pisać mailowo: listy@polskieradio.pl lub proszę wysyłać posty na profil Studia Reportażu na Facebooku.

/ (mp, ei)

Czytaj także

25 lat wolności: nagrania z archiwum przełomu

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2014 19:04
Wyniki wyborów z czerwca 1989 roku zaskoczyły nie tylko władze, ale i elity solidarnościowe. Wyborcy zdecydowaną większością głosów odrzucili w całości nazwiska komunistów z tzw. listy krajowej. By zachować podpisane przy Okrągłym Stole proporcje, strona solidarnościowa zgodziła się na drugą turę wyborów. Reportaż Janiny Jankowskiej i Krzysztofa Oczkowskiego przywołuje atmosferę tamtych dni.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zaczęło się 4 czerwca. Właśnie tak zmienia się Polska

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2014 19:25
Przed 1989 rokiem wiele zjawisk i problemów społecznych oficjalnie nie istniało. Chociaż badania z 1977 roku wskazywały na to, że 62% osób było "pod wpływem" w dniu wypłaty - ówczesna władza ignorowała obecność alkoholizmu. Podobnie było z narkomanią, która od połowy lat 70. stanowiła zagrożenie dla wielu młodych ludzi. Władza "nie zauważała" także homoseksualistów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zaczęło się 4 czerwca. Przełomowe czasy dla handlu

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2014 23:55
1 stycznia 1989 roku weszła w życie ustawa Wilczka. Umożliwiła ona każdemu obywatelowi PRL podejmowanie i prowadzenie działalności gospodarczej na równych prawach. Wtedy handlować zaczęli niemal wszyscy.
rozwiń zwiń