Niepełnosprawne dziewczyny też chcą wyglądać dobrze

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2014 14:43
Stroje z kolekcji "Znaki zodiaku” zostały zaprojektowane i uszyte przez studentki Studia Sztuki, istniejącej od ponad 20 lat szkoły projektowania mody, wizażu i charakteryzacji. Ale nie jest to zwykłe wydarzenie modowe, ponieważ modelkami będą dziewczyny z umiarkowanym upośledzeniem, które też chcą być modne i dobrze wyglądać... I pełnosprawne rówieśniczki postanowiły ich marzenia spełnić.
Audio
  • Niepełnosprawne dziewczyny też chcą wyglądać dobrze (Reportaż/Trójka)
Niepełnosprawne dziewczyny też chcą wyglądać dobrze
Foto: See-ming Lee SML / photo on flickr /creative commons

- Wpadliśmy wspólnie z zespołem na pomysł zorganizowania pokazu mody. Pokaz jak każdy inny, ale jednak wyjątkowy. Dość tajemnicza postać, która wyłania się z plakatu, to twarz kobiety. Celowo nie pokazaliśmy jej w całości, w tym plakacie chodziło o tajemniczość - opowiada Katarzyna Wilczyńska ze Stowarzyszenia Otwarte Drzwi.

Reportaż na moje.polskieradio.pl - słuchaj, kiedy chcesz >>>

Jedna z jego uczestniczek - Ewelina - jest zachwycona. - Trzeba trochę potrenować chodzenie. Lubię pokazy mody, oglądam dużo filmów z pokazami. Widziałam na przykład "Miłość na wybiegu" - twierdzi. Stowarzyszenie było organizatorem podobnego wydarzenia w 2009 roku. - Postanowiliśmy wrócić do tej myśli, stworzyć coś fajnego, dobrego. Dać szansę uczestnikom naszych placówek na zaistnienie, na pokazanie się, na przełamanie kolejnych barier.  Stąd ten pomysł - mówi Katarzyna Wilczyńska.
Organizacja na co dzień prowadzi w swoich ośrodkach rehabilitację osób z niepełnosprawnością intelektualną. - Poza standardowymi działaniami chcemy też podejmować bardziej innowacyjne. Po to, żeby przełamywać stereotypy - dodaje.

Zapraszamy do wysłuchania reportażu "Modelki", który przygotowała Urszula Żółtowska-Tomaszewska.

"Reportaży" w Trójce można słuchać od poniedziałku do czwartku o 18.15.

(mp / ac)

Czytaj także

Iza Sopalska: wózek inwalidzki nie oznacza końca życia

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2014 19:14
Prowadzi bloga Kulawa Warszawa, na którym piętnuje miejsca trudno dostępne i chwali łatwo dostępne dla wózkowiczów. - Ludzie myślą, że miałam wypadek na motocyklu i się połamałam. Wszystko dlatego, że tak wyglądam - śmieje się Iza Sopalska, bohaterka reportażu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dyżur non-stop. Życie z niepełnosprawnym dzieckiem

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2014 11:19
Ludziom, którzy nie mieli kontaktu z taką osobą wydaje się, że problem jest wyolbrzymiany. Wystarczy przecież przecież dziecko nakarmić, przebrać i "po sprawie".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Łukasz Brunacki swata niepełnosprawnych w sieci. "Po co żyć tylko dla siebie?"

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2014 11:02
Kiedy Łukaszowi Brunackiemu coś się nie udaje, natychmiast zaczyna szukać sposobu na obejście tego problemu. Choć nie ma obu dłoni, żyje normalnie i próbuje pomóc innym niepełnosprawnym w znalezieniu miłości.
rozwiń zwiń