"Książka musi mieć zapach", czyli o Zuzi, która dużo czyta

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2014 18:41
Właśnie skończyło się narodowe czytanie Trylogii. Dużo w Polsce mówi się o tym, że Polacy nie czytają książek - ani dorośli, ani dzieci. Czy rzeczywiście tak źle to wygląda?
Audio
  • "Książka musi mieć zapach", czyli o Zuzi, która dużo czyta (Reportaż/Trójka)
Zjazd Niezgodnych
"Zjazd Niezgodnych"Foto: archiwum prywatne

Według badań czytelnictwa dwa lata temu zaledwie 39 procent Polaków w wieku 15 + czytało ksiązki. Ponad 34 procent Polaków z wyższym wykształceniem nie przeczytało w ciągu roku żadnej książki. 20 procent osób z wyższym wykształceniem nie czytuje prasy, a 17 proc. niczego nie czyta.

Reportaż na moje.polskieradio.pl - słuchaj, kiedy chcesz >>>

- Ja poznałam 13-letnią Zuzię - mówi autorka reportażu, Urszula Żóltowska-Tomaszewska. Niedawno mama meblowała jej pokój. Pierwsza rzecz, o którą Zuzia poprosiła, to duży regał na książki. Zuzia nie tylko dużo czyta, ale też jest współorganizatorem dużych imprez dla fanów książek. Ostatnio zorganizowała w Parku Ujazdowskim "Zjazd Niezgodnych", inspirując się tytułem trylogii "Niezgodna"…

"Zjazd
"Zjazd Niezgodnych" fot. archiwum prywatne

Jak się zaczęło jej czytanie? - Trudno mi w tej chwili powiedzieć, bo książki były u nas zawsze. Moi rodzice, moja siostra i ja w każdej wolnej chwili czytamy książki. Zuzia widziała od dzieciństwa, że książki się czyta. Widzę, że dla niej książka nie może być na czytniku, nie może to być książka nagrana, to musi być szelest kartki, musi być zapach. Zuzia idąc do księgarni po książkę, wącha ją. Robiłam to samo - opowiada mama bohaterki reportażu.

 

Waleria - koleżanka Zuzi - dodaje, że ostatnio ta poleciła jej kilka tytułów.  - Zuzia ma mnóstwo koleżanek, zorganizowała "Zjazd Niezgodnych". Zuzia, gdy sobie coś postanowi, to zawsze postara się to osiągnąć - twierdzi.

Zapraszamy do wysłuchania reportażu "Zjazd Niezgodnych" autorstwa Urszuli Żóltowskiej-Tomaszewskiej.

"Reportaży" w Trójce można słuchać od poniedziałku do czwartku o 18.15.

(mp)

Czytaj także

Niepełnosprawność nie przeszkadza mu w pracy

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2014 22:00
Pan Krzysztof, były policjant, ma 32 lata i od roku jest krakowskim taksówkarzem. Kocha tę pracę, kontakt z ludźmi. Niewielu pasażerów domyśla się, że kierowca jest sparaliżowany od pasa w dół i prowadzi specjalnie przystosowany dla niego samochód.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szkoła charakteryzatorów, czyli odpowiedź na ludzkie potrzeby

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2014 22:05
W Warszawie w budynku, w którym przed wojną mieściło się gimnazjum im. Aleksandry Piłsudskiej, jest dzisiaj Policealne Studium Zawodowe Plastyczne. Kształcą się w niej charakteryzatorzy i stylistki. - Jak pierwszy raz się tu pojawiłam, wpadłam w szok - mówi jedna z uczennic.
rozwiń zwiń

Czytaj także

II wojna światowa. Historia ocalonej dziewczynki

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2014 20:00
- Bohaterka reportażu, Irena Chołodecka, jako 9-letnia dziewczynka zgubiła się w czasie działań wojennych. Potem po raz drugi została bez bliskich...
rozwiń zwiń