Kuchnia, która zbliża ludzi. Szczypta egzotyki w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2014 23:00
Awokado, pomidory, makaron sojowy, bakłażan... Kisz Misz pozwala poznać mniej znane smaki z Rwandy, Afganistanu i Kirgistanu. W ramach projektu spółdzielni socjalnej Terra, kobiety mające w Polsce status uchodźcy gotują dania ze swoich krajów.
Audio
  • Reportaż "Kisz misz, czyli rodzynka" Olgi Mickiewicz (Reportaż w Trójce)
Kuchnia, która zbliża ludzi. Szczypta egzotyki w Polsce
Foto: Glow Images/East News

- Kisz misz to rodzynka po czeczeńsku. Tak naprawdę ma ona również inne znaczenia, bo po afgańsku to bałagan, rozgardiasz, nasz misz masz - opowiada jedna z pomysłodawczyń projektu. Zadaniem Kisz miszu jest integracja, pomoc kobietom, które są w Polsce uchodźcami.

- Ten projekt ma postawić na nogi i sprawić, by emigranci przymusowi znaleźli w Polsce zatrudnienie. Zależy nam również na tym, by przyciągnąć do obcych kultur Polaków i otworzyć nas trochę bardziej na ludzi innych, przyjeżdżających do nas z innych krajów i innych kręgów kulturowych - mówi inicjatorka Kisz miszu. Ma się to stać możliwe dzięki kuchni i warsztatom kulinarnym.
Jedzenie wyprodukowane przez Kisz misz można zamawiać jako catering. Inicjatywa ma pomagać znaleźć pracę kobietom mającym status uchodźcy. Takim osobom bardzo trudno jest stanąć na nogi w obcym kraju.

Reportaż na moje.polskieradio.pl - słuchaj, kiedy chcesz >>

Skąd pochodzą kucharki gotujące w ramach projektu Kisz misz? Jak kuchnię egzotyczną odbierają Polacy? Posłuchaj całego reportażu "Kisz misz, czyli rodzynka" Olgi Mickiewicz.

"Reportaży" w Trójce można słuchać od poniedziałku do czwartku o 18.15.

(sm/fbi)

Czytaj także

Muzyczni Czarodzieje, czyli wyjść poza schematy

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2014 18:50
Zespół Muzyczni Czarodzieje tworzą profesjonalni muzycy, grający od wielu lat w zespołach rockowych i reggae oraz osoby niepełnosprawne intelektualnie. Tym co sprawia, że ten zespół jest wyjątkowy, jest poziom wykonywanej muzyki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekspres wolności - podróż szlakiem upadku komunizmu

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2014 18:00
Grupa młodych ludzi z różnych krajów Europy wyruszyła w niezwykłą podróż szlakiem upadku komunizmu. Większość z nich urodziła się, a wszyscy dorastali już w wolnej Europie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piłka nożna dla niewidomych. Dymaniczna gra i mnóstwo kontuzji

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2014 13:42
W Niemczech jest dziesięć takich drużyn, które funkcjonują przy klubach Bundesligi i są finansowane przez tamtejszy związek piłkarski. W Polsce drużyny są trzy, korzystają ze wsparcia Stowarzyszenia "Cross" i urzędów marszałkowskich.
rozwiń zwiń