Koła Gospodyń Wiejskich? "Cały czas to żywe zjawisko"

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2014 18:30
Na wsiach w Polsce masowo powstają kluby kobiet i, co ciekawe, funkcjonują pod starą dobrze znaną nazwą - Koła Gospodyń Wiejskich. Ich działalność jest często bardzo współczesna...
Audio
  • Koła Gospodyń Wiejskich? "Cały czas to żywe zjawisko" (Reportaż/Trójka)
Koła Gospodyń Wiejskich? Cały czas to żywe zjawisko
Foto: GlowImages/EastNews

Na przykład gospodynie pływają na wake boardzie, szyją stroje w najmodniejszych fasonach, ale z ludowymi motywami. W ramach Roku Kolberga zespół Pracowni Badań i Innowacji Społecznych "Stocznia" odwiedził kilka Kół Gospodyń Wiejskich i sprawdził, czym się zajmują.

Reportaż na moje.polskieradio.pl - słuchaj, kiedy chcesz >>

- Razem zaczęłyśmy pływać 2-3 lata temu. Każda po kolei zarażała kolejną: chodź, pojedź, spróbuj, to nie jest takie trudne. Tak się wzajemnie nakręcałyśmy, finalnie pływa nas sześć. Wszystkie jesteśmy ze wsi, a te które nie są, to się przeprowadziły z miasta. Nie dlatego, że musiały, ale że chciały. Wszystkie jesteśmy gospodyniami, mamy mężów, dzieci, dom z ogródkiem i jakieś zwierzę - mówi jedna z członkiń Koła Gospodyń.
Janek Mencwel z Fundacja "Stocznia" opowiada, że pracownia bada formy aktywności ludzi. - Niektórzy myśla, że Koła Gospodyń Wiejskich to przeżytek. Tymczasem wciąż powstają nowe. Cały czas to żywe zjawisko - dodaje.

Zapraszamy do wysłuchania reportażu pt. "Koła Gospodyń Wiejskich - reaktywacja" Eweliny Karpacz-Oboładze.

"Reportaży" w Trójce można słuchać od poniedziałku do czwartku o 18.15.

(mp/fbi)

Czytaj także

Dogoterapia motywuje. Czasem do nauki, czasem do wstania z łóżka

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2014 08:50
Czym jest dogoterapia? To metoda, która - dzięki doborowi wyszkolonego psa, prowadzonego przez wykwalifikowanego terapeutę - wzmacnia efektywność rehabilitacji. Kontakt z psem pomaga np. ciężko chorym dzieciom.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Z korporacji do lawendy, czyli jak zmienić życie

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2014 18:35
Niektórzy z nas myślą czasem, żeby całkowicie zmienić swoje życie. Zastanawiamy się nad zmianą pracy albo miejsca zamieszkania. Jednak najczęściej na myśleniu się kończy. W przypadku Magdy i Huberta stało się inaczej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jadalna Warszawa

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2014 18:32
Krążą pochyleni po trawnikach, wchodzą w pokrzywy w centrum miasta, skubią młode listki do torebek i koszyków. Bluszczyk kurdybanek do zupy, dzika marchew do chrupania, dwurząd wąskolistny zamiast rukoli. Odkrywają jadalne oblicze miasta.
rozwiń zwiń