X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Węgiel - surowiec, który stał się inspiracją

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2014 18:00
Od końca XIX wieku na Śląsku powstawały rzeźbione w węglu postacie górników, święte Barbary i płaskorzeźby. Dziś z węgla powstaje też piękna biżuteria.
Audio
  • Węgiel - surowiec, który stał się inspiracją (Reportaż/Trójka)
Węgiel stał się inspiracją. Elementy rzeźbione z węgla można kupić w dizajnerskich sklepach
Węgiel stał się inspiracją. Elementy rzeźbione z węgla można kupić w dizajnerskich sklepachFoto: Anna Dudzińska/PR

Wyrzeźbione z węgla formy są modnym gadżetem. Projektują je młode panie architekt zajmujące się wzornictwem, dla których węgiel jest nie tylko inspiracją, lecz także nawiązaniem do tradycji i historii industrialnego śląska.

Roma Skuza i Bogna Polańska z pracowni broKat przyznają, że pomysł na wytwarzanie biżuterii z węgla narodził się podczas studiów i powoli ewoluował. - Staramy się trzymać tradycji, ale też pokazać węgiel w trochę innej odsłonie - mówi jedna z bohaterek reportażu.

Historyczka Beata Piecha van Schagen zauważa, że świadomość silnego związku Górnego Śląska z węglem wciąż tkwi w mieszkańcach tego regionu. - Myślę, że dowodem na to jest to, co robią te dziewczyny. One tworzą z węgla biżuterię, przewartościowując całkowicie rozumienie węgla jako surowca - mówi historyczka. Dodaje też, że w ten sposób młode artystki "wydobywają ze Śląska szlachetność".

Reportaż na moje.polskieradio.pl - słuchaj, kiedy chcesz >>

***

Autor: Anna Dudzińska
Tytuł reportażu:
"Cuda z węgla"
Data emisji:
4.12.2014
Godzina emisji:
18.15

(iwo/mc)

Czytaj także

"Cena pracy" - Anna Sekudewicz i Anna Dudzińska PR Katowice

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2009 18:15
Polskie górnictwo zmaga się z kryzysem od lat. W kopalniach oszczędza się praktycznie na wszystkim. Coraz częściej dochodzi do wypadków.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Archeologia fabryki” - Anny Dudzińskiej (PR Katowice)

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2013 10:52
Środa, 20 lutego 2012, godz. 18.15, Program 3. Bogdan Kosak jest znanym i cenionym ceramikiem. Jego pracownia znajduje się w budynkach fabryki Porcelany Śląskiej w Katowicach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Walka o wszystko, czyli protest w kopalni "Kazimierz Juliusz"

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2014 19:00
Przez 90 godzin walczyli pod ziemią o miejsce pracy, które już wszyscy spisali na straty. W ostatniej sosnowieckiej kopalni "Kazimierz Juliusz" zakończył się protest górników. Dla wielu z nich była to walka o wszystko...
rozwiń zwiń