Mniej znaczy mądrzej, czyli życie bez zakupów

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2014 10:30
- Tematem konsumpcji zajęłam się trochę z ciekawości, a trochę z wkurzenia. Denerwowało mnie to, w jaki sposób kultura konsumpcyjna wykorzystuje bezbronność ludzką - wyjaśnia Marta Sapała, bohaterka reportażu Eweliny Karpacz-Oboładze.
Audio
  • Mniej znaczy mądrzej, czyli życie bez zakupów (Trójka/Reportaż)
Okres przedświąteczny to nie tylko zakupy
Okres przedświąteczny to nie tylko zakupyFoto: Depositphotos

Marta Sapała starała się nie kupować przez rok. Na podstawie jej obserwacji powstała książka pt. "Mniej. Intymny portret zakupowy Polaków".

Wraz z grupą znajomych Sapała przez rok prowadziła eksperyment. Dwanaście gospodarstw domowych na wstępie zadeklarowało, z czego może zrezygnować, a co jest dla nich niezbędne. - Postanowiliśmy, że będziemy się starać nie kupować ubrań, butów, kosmetyków (poza tymi, które są absolutnie niezbędne) i suplementów diety, że nie będziemy chodzić do restauracji, korzystać z płatnej oferty kulturalnej, że w miarę możliwości przesiadamy się na rowery, nie kupujemy książek, zabawek, gadżetów - wymienia Sapała.

Zdaniem bohaterki reportażu i autorki książki "Mniej" do każdego z nas docierają informacje dotyczące tego, jaki wpływ na świat mają nasze decyzje zakupowe. - Ale jakoś tak się dzieje, że jeżeli mamy podjąć decyzję w sklepie, to łatwo nam jest tą świadomość zagłuszyć - mówi Sapała i dodaje, że była bardzo ciekawa, dlaczego tak się dzieje.

Do jakich wniosków doprowadził eksperyment i jak osoby, które wzięły w nim udział, poradziły sobie z szaleństwem związanym ze świętami Bożego Narodzenia?

Reportaż na moje.polskieradio.pl - słuchaj, kiedy chcesz >>

***

Autor: Ewelina Karpacz-Oboładze

Tytuł reportażu: "Mniej"
Data emisji:
8.12.2014
Godzina emisji:
18.15

(ah,iwo)

Czytaj także

Z korporacji do lawendy, czyli jak zmienić życie

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2014 18:35
Niektórzy z nas myślą czasem, żeby całkowicie zmienić swoje życie. Zastanawiamy się nad zmianą pracy albo miejsca zamieszkania. Jednak najczęściej na myśleniu się kończy. W przypadku Magdy i Huberta stało się inaczej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dziarski Dziadek: aktywne życie seniora

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2014 18:34
Pan Antoni Huczyński (93 lata) - znany z internetu jako "Dziarski Dziadek" - napisał książkę "Mój sposób na długowieczność".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy 24 grudnia powinien być dniem wolnym?

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2014 13:23
Wigilia jest dniem wolnym od pracy w Bułgarii, Czechach, Finlandii, Estonii, Danii, Irlandii, na Litwie, Łotwie, Słowacji i Węgrzech. Czy podobnie powinno być w Polsce?
rozwiń zwiń