Historia dramatycznych poszukiwań 3-latka

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2014 18:45
To był czas, kiedy rozpoczynały się zmiany demokratyczne w Polsce. Choć w 1985 roku do ideału było jeszcze bardzo daleko...
Audio
  • Historia dramatycznych poszukiwań 3-latka (Reportaż/Trójka)
3-letni Łukasz. O tym chłopcu opowiada reportaż Romy Leszczyńskiej.
3-letni Łukasz. O tym chłopcu opowiada reportaż Romy Leszczyńskiej.Foto: archiwum Pawła Nowackiego

Solidarność ponownie działała w podziemiu, co kilka miesięcy rząd ogłaszał podwyżki cen. Były też jaskółki przemian - amnestia dla działaczy opozycji, koncert Depeche Mode na warszawskim Torwarze, premiera filmu "Yesterday". 12 grudnia 1985 roku na osiedlu akademickim w Łodzi porwano 3-letniego chłopca. Studenci sądzili, że to prowokacja służb specjalnych. Milicja, że studenci pod przykrywką zaginięcia dziecka szykują jakąś "zadymę".

Ulotki
Ulotki z tym zdjęciem były rozwieszane w środkach
komunikacji miejskiej. fot. archiwum Pawła Nowackiego

- Zaczęło się źle. Mały zaginął ok. 15-16, gdy zaczęła się robić szarówka. Najpierw szukaliśmy sami, potem, jak już było ciemno, trzeba było zadzwonić na milicję. Milicjanci nie chcieli przyjąć zgłoszenia, bo według przepisów można to zrobić po 48 godzinach. My wtedy w krzyk, że to małe dziecko, że jest grudzień, zimo itd. Pierwsza akcja milicji to były kpiny - opowiada ojciec.
- Na początku nie było zmartwienia. Myśleliśmy, że jakaś ciocia go wzięła, ale zapomniała powiedzieć. Jednak po godzinie 17 w radiu poszedł komunikat o zaginięciu - wspomina matka chłopca.

Reportaż na moje.polskieradio.pl - słuchaj, kiedy chcesz >>>

***

Autor: Roma Leszczyńska
Tytuł reportażu:
"Łukasz"
Data emisji:
12.12.2014
Godzina emisji:
18.15

(mp/mk)

Czytaj także

Przerwany łańcuch cierpień i krzywd

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2014 18:30
Przez lata znęcał się nad swoją żoną. Pił, bił i poniżał ją. Ona cierpiała w milczeniu, w czterech ścianach. Jerzy wyszedł z zamkniętego kręgu przemocy. Od 9 lat nie pije.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Węgiel - surowiec, który stał się inspiracją

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2014 18:00
Od końca XIX wieku na Śląsku powstawały rzeźbione w węglu postacie górników, święte Barbary i płaskorzeźby. Dziś z węgla powstaje też piękna biżuteria.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mniej znaczy mądrzej, czyli życie bez zakupów

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2014 10:30
- Tematem konsumpcji zajęłam się trochę z ciekawości, a trochę z wkurzenia. Denerwowało mnie to, w jaki sposób kultura konsumpcyjna wykorzystuje bezbronność ludzką - wyjaśnia Marta Sapała, bohaterka reportażu Eweliny Karpacz-Oboładze.
rozwiń zwiń