Marzył o niej od dziecka. Na emeryturze się udało

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2015 20:30
Powstawała przez 8 lat, dziś można ją oglądać w warszawskim Muzeum Kolejnictwa. Tak spełniło się marzenie pana Janusza, który od dziecka marzył o zbudowaniu własnej kolejki elektrycznej.
Audio
  • Marzył o niej od dziecka. Na emeryturze się udało (Reportaż w Trójce)
Elektryczna kolejka pana Janusza powstawała przez 8 lat, dziś można ją oglądać w warszawskim Muzeum Kolejnictwa
Elektryczna kolejka pana Janusza powstawała przez 8 lat, dziś można ją oglądać w warszawskim Muzeum KolejnictwaFoto: Depositphotos

Zanim udało mu się zbudować kolejkę, przez wiele lat pracował jako inżynier. Kiedy przeszedł na emeryturę, postanowił spełnić swoje chłopięce marzenie. - Makieta jest imponująca, nigdy w życiu nie widziałem tak wielkiej - opowiada odwiedzający muzeum.

Na makietę składa się 170 metrów torów z bocznicami, pociągi pokonują dziennie ok. pięciu kilometrów. - Największą bolączką przy budowie kolejki jest miejsce, w naszych współczesnych mieszkaniach go brak. Mam paru kolegów, którzy budując dom, od razu przewidzieli miejsce w suterenie. Ja żeby wynieść kolejkę z domu, musiałem wyciąć kraty w oknach, potem całość zabrał specjalnej długości samochód - mówi autor makiety.

***

Tytuł audycji: Reportaż w Trójce

Tytuł reportażu: "Dlaczego mężczyźni kochają elektryczne kolejki?"

Autor reportażu: Ewelina Karpacz-Oboładze

Data emisji: 16.02.2015

Godzina emisji: 18.15

(fbi/mp)

Czytaj także

Dziarski Dziadek: aktywne życie seniora

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2014 18:34
Pan Antoni Huczyński (93 lata) - znany z internetu jako "Dziarski Dziadek" - napisał książkę "Mój sposób na długowieczność".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Warszawski taksówkarz z pasji. Ani "złotówa", ani "cierpiarz"

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2015 04:51
- Takiego drugiego taksówkarza nie ma nie tylko w Warszawie, ale też w Polsce. Mój teść jest bardzo ciekawym człowiekiem - mówi Kasia, synowa Wacława Kwiatkowskiego, bohatera reportażu "Chodliwy człowiek".
rozwiń zwiń