Jan Borkowski - muzyczna legenda Trójki

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2015 19:37
- Opoka Polskiego Radia i człowiek instytucja. Mówił mało, rzadko, ale jak już coś mówił, to tak miało być - opowiada o Janie Borkowskim dziennikarz muzyczny Polskiego Radia Paweł Sztompke.
Audio
  • Reportaż "Jan Borkowski - szkic do portretu" (Reportaż w Trójce)
W 2014 roku obchodzący 80. urodziny Jan Borkowski odebrał specjalny dyplom jako jeden z pomysłodawców (wraz z Pawłem Sztompke) nagrody Mateusze Trójki
W 2014 roku obchodzący 80. urodziny Jan Borkowski odebrał specjalny dyplom jako jeden z pomysłodawców (wraz z Pawłem Sztompke) nagrody "Mateusze Trójki”Foto: W. Kusiński/ PR

- Powinien mieć ogromną firmę płytową i produkować płyty - twierdzi jazzman Jan Ptaszyn Wróblewski. A producentka koncertów w Trójce Zofia Sylwin podkreśla, że jest on bardzo delikatną i kulturalna osobą. - Takich już właściwie nie ma.

Jan Borkowski związany jest z radiem ponad 50 lat. Współtworzył - wraz z sąsiadką z Saskiej Kępy Agnieszką Osiecką - Radiowe Studio Piosenki. Odkrył wiele talentów muzycznych, prowadził w Trójce audycję "Trzy kwadranse jazzu", współtworzył klub Hybrydy i festiwal Jazz Jamboree, doprowadził do powstania Muzycznego Studia Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej.

Reportaż na moje.polskieradio.pl - słuchaj, kiedy chcesz >>>
 
Dostał 10 złotych płyt, przy czym odbieranie jakichkolwiek wyróżnień cały czas jest dla niego kłopotliwe. - Nie lubię wychodzić na scenę. Sam sobie wmówiłem, że jestem człowiekiem kulis - śmieje się Jan Borkowski.

W reportażu szukamy odpowiedzi na pytanie, jak to możliwe, że jedna osoba zrobiła tak wiele. Z audycji można się też dowiedzieć m.in., dlaczego Jan Borkowski słynął z dziwnych pomysłów i bardzo odważnego łączenia artystów.

***

Tytuł audycji: Reportaż w Trójce
Tytuł reportażu: "Jan Borkowski - szkic do portretu"
Autorka reportażu: Hanna Bogoryja-Zakrzewska
Data emisji: 24.06.2015
Godzina emisji: 18.15

ei/jp

Czytaj także

Jacek Ejsmond - człowiek honoru

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2015 18:30
Pochodził z rodziny szlacheckiej, gdzie określenia, takie jak honor, przyjaźń czy lojalność, nie były czczymi słowami…
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ludzie Trójki: Mateusz Święcicki

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2015 18:50
- To człowiek wielkiej wiedzy muzycznej. Sam napisał ponad 300 piosenek, z których najbardziej znana jest chyba "Pod papugami" - wspomina Mateusza Święcickiego Sławomir Pietrzykowski.
rozwiń zwiń