Spór o skwer Tarasa Szewczenki

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2016 21:30
Taras Szewczenko jest dla Ukraińców tym, kim dla Polaków Adam Mickiewicz. 4 lata temu w Lublinie powstał skwer jego imienia.
Audio
  • Spór o skwer Tarasa Szewczenki (Reportaż/Trójka)
Skwer, o którym powiemy w reportażu, powstał w Lublinie przy ulicy Ruskiej, z inicjatywy Towarzystwa Ukraińskiego (na zdjęciu Nowy Ratusz w Lublinie)
Skwer, o którym powiemy w reportażu, powstał w Lublinie przy ulicy Ruskiej, z inicjatywy Towarzystwa Ukraińskiego (na zdjęciu Nowy Ratusz w Lublinie) Foto: Krzysztof Kosowski/CC BY-SA 3.0/creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/pl/deed.en/Wikimedia Commons

Dla jego rodaków powstanie takiego miejsca podkreśla to, jak ważną rolę w kontaktach z Ukrainą odgrywa Lublin. 9 marca bieżącego roku do ratusza wpłynął wniosek o zmianę nazwy skweru z Tarasa Szewczenki na skwer Sprawiedliwych Ukraińców.

Tu znajdziesz reportaże emitowane w Trójce >>>

Inicjator zmiany - Zdzisław Koguciuk przywołuje w uzasadnieniu fragmenty poematu "Hajdamacy", w którym ukraiński wieszcz opisuje m.in rzeź humańską z 1768 roku, w trakcie której zbuntowani kozacy i chłopi wymordowali 20 tysięcy Polaków i Żydów w tym kobiety i dzieci.

Według Koguciuka utwór Szewczenki gloryfikuje autorów rzezi w Humaniu i nawołuje do mordowania Polaków. Inicjator zmiany twierdzi, że poemat inspirowała zbrodnie żołnierzy UPA w czasie II wojny światowej.

***

Tytuł audycji: Reportaż w Trójce
Tytuł reportażu: "Skwer niezgody"
Autor reportażu: Mateusz Sadowski
Data emisji: 8.06.2016
Godzina emisji18.15

mp

Czytaj także

Taras Szewczenko – patron ukraińskich protestów

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2016 06:03
– Wiersze Tarasa Szewczenki na Majdanie deklamują wszyscy, niezależnie od wykształcenia. Jest on dla Ukraińców zjawiskiem absolutnie uniwersalnym, gdy trzeba odpowiedzieć na najważniejsze pytania – mówił w Dwójce Mirosław Czech.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Urodzinowy toast za Tarasa Szewczenkę

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2014 21:40
W "Wybieram Dwójkę" opowiedzieliśmy o obchodach 200. rocznicy urodzin ukraińskiego wieszcza, które odbyły się pod pomnikiem poety na Skwerze Szewczenki w Warszawie.
rozwiń zwiń