"To była niesamowita dziewczyna". Wspomnienie "Inki"

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2016 18:24
- To była niesamowita dziewczyna. Ja byłem w 100 proc. pewny, że ona mnie nie wyda. Powiedziała: "niech mnie kroją, ale nikogo nie sypnę" - wspomina Danutę Siedzikówkę jej przyjaciel Józef Rusak.
Audio
  • "Już nie pojadę do Warszawy" - reportaż Mirosława Sochackiego (Reportaż w Trójce)
Gdańsk, 28.08.2016. Na Cmentarzu Garnizonowym w Gdańsku pochowano Danutę Siedzikównę, ps. Inka i Feliksa Selmanowicza, ps. Zagończyk, bohaterów antykomunistycznej konspiracji, zamordowanych w 1946 r.
Gdańsk, 28.08.2016. Na Cmentarzu Garnizonowym w Gdańsku pochowano Danutę Siedzikównę, ps. "Inka" i Feliksa Selmanowicza, ps. "Zagończyk", bohaterów antykomunistycznej konspiracji, zamordowanych w 1946 r. Foto: PAP/Dominik Kulaszewicz

W niedzielę 28.08 odbył się pogrzeb sanitariuszki AK Danuty Siedzikówny, ps. "Inka", zamordowanej 70 lat temu w gdańskim więzieniu. W reportażu wspominamy jej postać.

Wojna odebrała jej rodziców i dzieciństwo. Jako kilkunastoletnia dziewczyna złożyła przysięgę, której pozostała wierna do śmierci. Legendarna łączniczka i sanitariuszka Piątej Brygady Wileńskiej AK majora Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki". Przez niemal pół wieku wyklęta przez komunistyczną władzę.

Pogrzeb Danuty Siedzikówny i Feliksa Selmanowicza - czytaj więcej >>

Patriotyczne wychowanie, losy rodziców i sióstr, działalność w antykomunistycznym podziemiu, aresztowanie i śmierć na podstawie wyroku, opartego na absurdalnych zarzutach.

Reportaż jest historią "Inki" opowiedzianą przez historyków IPN: Piotra Szubarczyka i Waldemara Brendę, przeplecioną dokumentami oraz wspomnieniami przyjaciela "Inki" i żołnierza majora "Łupaszki", Józefa Rusaka, ps. "Belina". Zachęcamy do wysłuchania nagrania dołączonego do artykułu.

Tu znajdziesz reportaże emitowane w Trójce >>>

***

Tytuł audycji: Reportaż w Trójce
Tytuł reportażu: "Już nie pojadę do Warszawy"
Autorka reportażu: Mirosław Sochacki
Data emisji: 29.08.2016
Godzina emisji18.15

fbi/ei

Czytaj także

Historyk Waldemar Kowalski o "Bohaterach z dołów śmierci"

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2016 15:05
- Bez przesady można powiedzieć, że tzw. "Łączka" to nowy panteon naszych XX-wiecznych bohaterów narodowych - mówił w Trójce autor książki "Bohaterowie z dołów śmierci".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wystąpienie prezydenta na pogrzebie "Inki" i "Zagończyka" [DOKUMENTACJA]

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2016 19:38
Treść wystąpienia prezydenta Andrzeja Dudy, wygłoszonego 28 sierpnia, w Bazylice Mariackiej w Gdańsku, w czasie uroczystej mszy żałobnej w intencji Danuty Siedzikówny "Inki" oraz Feliksa Selmanowicza "Zagończyka":
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska oddała cześć bohaterom. "Inka" i "Zagończyk" pochowani z należnymi honorami

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2016 20:34
Danuta Siedzikówna "Inka" i Feliks Selmanowicz "Zagończyk" spoczęli na Cmentarzu Garnizonowym w Gdańsku. Ostatniej drodze bohaterów niepodległościowego podziemia towarzyszyły tysiące osób z całej Polski - przede wszystkim ich rodziny, a także kombatanci i przedstawiciele najwyższych władz państwowych.
rozwiń zwiń