X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"To była niesamowita dziewczyna". Wspomnienie "Inki"

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2016 18:24
- To była niesamowita dziewczyna. Ja byłem w 100 proc. pewny, że ona mnie nie wyda. Powiedziała: "niech mnie kroją, ale nikogo nie sypnę" - wspomina Danutę Siedzikówkę jej przyjaciel Józef Rusak.
Audio
  • "Już nie pojadę do Warszawy" - reportaż Mirosława Sochackiego (Reportaż w Trójce)
Gdańsk, 28.08.2016. Na Cmentarzu Garnizonowym w Gdańsku pochowano Danutę Siedzikównę, ps. Inka i Feliksa Selmanowicza, ps. Zagończyk, bohaterów antykomunistycznej konspiracji, zamordowanych w 1946 r.
Gdańsk, 28.08.2016. Na Cmentarzu Garnizonowym w Gdańsku pochowano Danutę Siedzikównę, ps. "Inka" i Feliksa Selmanowicza, ps. "Zagończyk", bohaterów antykomunistycznej konspiracji, zamordowanych w 1946 r. Foto: PAP/Dominik Kulaszewicz

W niedzielę 28.08 odbył się pogrzeb sanitariuszki AK Danuty Siedzikówny, ps. "Inka", zamordowanej 70 lat temu w gdańskim więzieniu. W reportażu wspominamy jej postać.

Wojna odebrała jej rodziców i dzieciństwo. Jako kilkunastoletnia dziewczyna złożyła przysięgę, której pozostała wierna do śmierci. Legendarna łączniczka i sanitariuszka Piątej Brygady Wileńskiej AK majora Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki". Przez niemal pół wieku wyklęta przez komunistyczną władzę.

Pogrzeb Danuty Siedzikówny i Feliksa Selmanowicza - czytaj więcej >>

Patriotyczne wychowanie, losy rodziców i sióstr, działalność w antykomunistycznym podziemiu, aresztowanie i śmierć na podstawie wyroku, opartego na absurdalnych zarzutach.

Reportaż jest historią "Inki" opowiedzianą przez historyków IPN: Piotra Szubarczyka i Waldemara Brendę, przeplecioną dokumentami oraz wspomnieniami przyjaciela "Inki" i żołnierza majora "Łupaszki", Józefa Rusaka, ps. "Belina". Zachęcamy do wysłuchania nagrania dołączonego do artykułu.

Tu znajdziesz reportaże emitowane w Trójce >>>

***

Tytuł audycji: Reportaż w Trójce
Tytuł reportażu: "Już nie pojadę do Warszawy"
Autorka reportażu: Mirosław Sochacki
Data emisji: 29.08.2016
Godzina emisji18.15

fbi/ei

Czytaj także

Historyk Waldemar Kowalski o "Bohaterach z dołów śmierci"

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2016 15:05
- Bez przesady można powiedzieć, że tzw. "Łączka" to nowy panteon naszych XX-wiecznych bohaterów narodowych - mówił w Trójce autor książki "Bohaterowie z dołów śmierci".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wystąpienie prezydenta na pogrzebie "Inki" i "Zagończyka" [DOKUMENTACJA]

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2016 19:38
Treść wystąpienia prezydenta Andrzeja Dudy, wygłoszonego 28 sierpnia, w Bazylice Mariackiej w Gdańsku, w czasie uroczystej mszy żałobnej w intencji Danuty Siedzikówny "Inki" oraz Feliksa Selmanowicza "Zagończyka":
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska oddała cześć bohaterom. "Inka" i "Zagończyk" pochowani z należnymi honorami

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2016 20:34
Danuta Siedzikówna "Inka" i Feliks Selmanowicz "Zagończyk" spoczęli na Cmentarzu Garnizonowym w Gdańsku. Ostatniej drodze bohaterów niepodległościowego podziemia towarzyszyły tysiące osób z całej Polski - przede wszystkim ich rodziny, a także kombatanci i przedstawiciele najwyższych władz państwowych.
rozwiń zwiń