Samowystarczalne osiedle na końcu świata. Jak to zrobić?

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2016 00:34
Choć nie czują się źle w mieście, wybrali życie z dala od cywilizacji. - Chodzi o takie luksusy jak cisza. Lubię przebywać blisko przyrody, ale mamy internet, co pozwala na prowadzenie fundacji, a jednocześnie bycie oddalonym - opowiada Paweł Sroczyński z Kolonii Cohabitat.
Audio
  • Reportaż "Życie powoli" autorstwa Kamili Litman (Reportaż/Trójka)
Fundację Cohabitat tworzy grupa młodych ludzi pochodzących m.in. z aglomeracji łódzkiej. Jej twórcy chcą wykorzystywać nowoczesną technikę, by... powrócić do natury
Fundację Cohabitat tworzy grupa młodych ludzi pochodzących m.in. z aglomeracji łódzkiej. Jej twórcy chcą wykorzystywać nowoczesną technikę, by... powrócić do naturyFoto: Facebook Kolonia Cohabitat

W mieście mieli do dyspozycji mały park, na którym czuli się jak na wybiegu, a chcieli więcej. Stąd właśnie m.in. decyzja o wyjeździe na wieś i założeniu Kolonii Cohabitat, będącej prototypem pozamiejskiej struktury o wysokim stopniu autonomii w zakresie produkcji żywności, energii czy urządzeń.

- Chcieliśmy, by nasza córka była w prawdziwym środowisku, które jest żywe. Nie mamy potrzeby budowania jej placu zabaw, bo tutaj każdy kawałek ziemi jest dla niej placem zabaw, ma kontakt z ludźmi, może odkrywać robaki, ptaki i podejmować interakcję z tym, co ciekawe i prawdziwe - opowiada twórca Fundacji Cohabitat.

Bohaterowie reportażu mówili o tym, jakie są zalety z utworzenia stawu wbrew obiegowym wyobrażeniom i w jaki sposób można zbudować dom… z konopii indyjskich. Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania.

Tu znajdziesz reportaże emitowane w Trójce >>>

***

Tytuł audycji: Reportaż w Trójce
Tytuł reportażu: "Życie powoli"
Autorka reportażu: Kamila Litman
Data emisji: 14.11.2016
Godzina emisji: 18.15

sm/mk

Czytaj także

Rozmowy na skraju Puszczy Białowieskiej

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2016 18:40
Temat wycinki świerków w Puszczy Białowieskiej i kornika drukarza nadal jest otwarty i polaryzuje społeczeństwo.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chmury zbierają się nad żabim rajem

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2016 18:33
Od pięćdziesięciu lat mieszkańcy osiedla VII Dwór w Gdańsku przenoszą żaby w okresie godowym ze skarpy do pobliskiego stawu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy potrafimy zrezygnować z plastikowych toreb?

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2016 14:30
Ministerstwo Środowiska chce ustawowo nakazać sklepom pobieranie opłat za plastikowe torby. Cel jest jasny.
rozwiń zwiń