Modele pływające - miłość na całe życie

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2016 18:30
Pan Jan Marczak ma 93 lata. Mówi, że nie może narzekać na życie, bo było urozmaicone. W młodości fascynował się budową pływających modeli i marzył, by dostać się do marynarki wojennej. Był członkiem Ligii Morskiej i Kolonialnej.
Audio
  • "Modelarz" - reportaż Grażyny Wielowieyskiej (Reportaż w Trójce)
Modele okrętów są pasją pana Jana (zdjęcie ilustracyjne)
Modele okrętów są pasją pana Jana (zdjęcie ilustracyjne)Foto: Flickr/ Phil Parker

W czasie okupacji ukończył studia w warszawskiej Szkole Żeglugi Śródlądowej. Dzięki temu po dostaniu się do niewoli niemieckiej, został skierowany do Gdańska, gdzie pracował na niemieckim holowniku jako palacz. Powstanie Warszawskie spędził na Dolnym Mokotowie.

Zaraz po wojnie zgłosił się na ochotnika do służby wojskowej w marynarce wojennej. Niestety na początku lat pięćdziesiątych musiał opuścić wojsko. On i jego bracia należeli do AK, dodatkowo dwóch z nich nie oddało po wojnie broni i trafili do więzienia.

W reaktywowanej Lidze Morskiej organizował szkolenia morskie dla młodzieży. Tam też zaczęły się ukazywać pierwsze jego publikacje. Razem z kolegami w 1955 roku założył miesięcznik "Modelarz", który cieszył się niesamowitą popularnością, a jego nakład osiągał 100 tys. egzemplarzy. Wpadł więc na pomysł stworzenia pisma dla najmłodszych. Tak powstał "Mały modelarz". Choć lata świetności oba pisma mają już za sobą, nadal mają grono swoich wielbicieli.

Zapraszamy do wysłuchania nagrania reportażu.

Więcej reportaży emitowanych w Trójce >>>

***

Tytuł audycji: Reportaż w Trójce
Tytuł reportażu: "Modelarz"
Autorka reportażu: Grażyna Wielowieyska
Data emisji: 15.12.2016
Godzina emisji: 18.15

fbi

Czytaj także

Winylowa miłość. Historie zebrane

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2016 19:00
Paweł Janiszewski, Marek Łączyński i Maciek Kopeć znają się od lat, a połączyła ich miłość do muzyki i czarnych krążków. W ich przypadku to coś więcej niż pasja.
rozwiń zwiń