X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Wylicytował obraz, ale za niego nie zapłacił

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2017 12:54
To mogła być historia jak z bajki. Na potrzeby tych, którzy są pod opieką Wrocławskiego Hospicjum dla Dzieci, pacjenci po przeszczepach ręki namalowali obraz.
Tak powstawał obraz we Wrocławskim Hospicjum dla Dzieci
Tak powstawał obraz we Wrocławskim Hospicjum dla DzieciFoto: Monika Pfanhauser

Na pomysł wpadła dr Monika Pfanhauser - współpracowniczka wybitnego chirurga-transplantologa wymyśliła, że pacjenci domalują obraz Zdzisława Beksińskiego. Spadkobiercy się zgodzili i powstało oryginalne dzieło. Do wydruku obrazu Beksińskiego - samolotu została domalowana ręka.

Proces twórczy pod kierunkiem malarki Wandy Ozierańskiej odbył się w szpitalu, ponieważ jeden z pacjentów przeszedł kilka tygodni wcześniej zabieg przeszczepu ręki. Drugi dojechał spoza Wrocławia. Dzieło zostało sprzedane podczas corocznej licytacji za niebagatelną kwotę 51 tys. złotych. Kupił je obywatel Niemiec urodzony w czasie II wojny światowej w Breslau. Po licytacji ze łzami w oczach mówił, że chciał cos dobrego zrobić dla dzieci. I tu bajka się kończy, a wkracza smutna rzeczywistość. Martin Kortmann za kupiony obraz nie zapłacił.

Ale jest nadzieja. Pomysłodawcy deklarują, że obraz zostanie domalowany, znów rękami pacjentów po przeszczepach i ponownie wystawiony na licytację organizowaną przez Fundację Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci. A może wcześniej zgłosi się ktoś, kto dopisze do tej historii szczęśliwe zakończenie?

***

Do wysłuchania reportażu "Historia nie całkiem bajkowa" autorstwa Magdy Skawińskiej zapraszamy w środę (26 kwietnia) o godz. 18.15.