Czym jest dla nas biało-czerwona?

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2017 12:04
Pod koniec lat 90. właściciele pewnej myjni samochodowej wywiesili na jej dachu dwie narodowe flagi. Ktoś doniósł na policję… - Nie przyszło nam do głowy, że możemy by przestępcami - mówi bohater reportażu.
Audio
  • Czym jest dla nas biało-czerwona? (Reportaż/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: pixabay /CC0

Obowiązująca wówczas ustawa o godle, barwach i hymnie ściśle określała: komu, gdzie i kiedy wolno wywiesić biało- czerwoną flagę. Kilka lat później na spotkaniu jednego ze znanych, szlacheckich rodów polskich po raz pierwszy ogłoszono publicznie, że anachroniczna ustawa powinna być zmieniona, a 2 maja ustanowiony Dniem Flagi.

Po wielu perypetiach parlament przyjął nową ustawę. W tym roku po raz kolejny będziemy obchodzić Dzień Flagi. Jednak okazuje się, że nasza wiedza o symbolice barw narodowych wciąż pozostawia wiele do życzenia. 

Posłuchaj także innych reportaży emitowanych w Trójce >>>

***

Tytuł audycji: Reportaż w Trójce
Tytuł reportażu: "Biało-czerwona"
Autorka reportażu: Ewa Michałowska
Data emisji:
27.04.2017
Godzina emisji: 18.15

fbi

Czytaj także

Atrakcyjny patriotyzm, czyli jaki?

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2016 13:10
Jak mówić współcześnie o patriotyzmie? Jak robić to w sposób atrakcyjny? O swoim rozumieniu patriotyzmu i przekładaniu tego na sztukę mówili w Trójce muzyk Dariusz Malejonek i publicysta Marek Horodniczy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Święto Niepodległości. Co oznacza dla Polaków?

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2016 18:30
I wojna światowa przyniosła Polsce upragnioną niepodległość. Choć kraj był zniszczony, gospodarka w gruzach, ludzie mieli nadzieję na lepsze jutro.
rozwiń zwiń