"Mała Polska" wśród stepów Kazachstanu

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2017 11:00
W Kazachstanie mieszka kilkadziesiąt tysięcy Polaków i osób przyznających się do polskiego pochodzenia. Większość z nich to potomkowie naszych obywateli przesiedlonych w drugiej połowie lat 30. w stepy Kazachstanu.
Audio
  • Reportaż o potomkach polaków zesłanych do Kazachstanu (Reportaż/Trójka)
Pomnik Poległym i Pomordowanym na Wschodzie
Pomnik Poległym i Pomordowanym na WschodzieFoto: marekusz/shutterstock.com

Tomasz Jeleński dotarł do rodzin polskich w Kazachstanie. Rozmawiał o ich poczuciu przynależności do Polski, kultywowaniu tradycji, zwyczajów i nauce naszego języka.

- Urodziłam się tutaj. W domu nie mówiło się po polsku. Mówił tylko dziadek, ale nienajlepiej. Ja uczyłam się polskiego od podstaw jako języka obcego - opowiada jedna z pytanych osób. Szacuje się, że w Kazachstanie mieszka nawet do 60 tys. osób polskiego pochodzenia. Część z nich nie deklaruje jednak oficjalnie tej przynależności.

Więcej o losach naszych rodaków w Kazachstanie można usłyszeć w nagraniu reportażu. Zapraszamy do słuchania.

***

Tytuł audycji: Reportaż w Trójce
Tytuł reportażu:
"W stepie szerokim"
Autorka reportażu:
Tomasz Jeleński
Data emisji:
2.08.2017
Godzina emisji: 
18.13

ml/mk

Czytaj także

Sfałszowane wybory Stalina w okupowanej Polsce

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2019 06:03
Za pomocą sfałszowanych wyborów wschodnie tereny Rzeczpospolitej przyłączono do Związku Sowieckiego. Do radzieckich republik białoruskiej i ukraińskiej włączono ponad 190 tysięcy kilometrów kwadratowych. 50 proc. powierzchni przedwojennej Polski zamieszkanej przez 12,5 mln osób.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rocznica pierwszej deportacji Polaków do ZSRR

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2017 16:19
Mija 77. rocznica pierwszej deportacji obywateli Rzeczpospolitej na Syberię. 10 lutego 1940 roku NKWD rozpoczęło akcję masowych wysiedleń na terenach okupowanych przez Sowietów. W Polskim Radiu 24 o wydarzeniu mówił Maciej Rosalak, publicysta magazynu „Historia Do Rzeczy”.
rozwiń zwiń