X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Powołany do pomagania zwierzętom

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2017 12:00
W Polsce i na świecie coraz więcej miast nie udostępnia gruntów cyrkom ze zwierzętami. Przygotowywany jest projekt ustawowego zakazu takiej tresury w Polsce.
Audio
  • Powołany do pomagania zwierzętom (Reportaż/Trójka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Glass and Nature/shutterstock.com

Empatia w stosunku do zwierząt jest zdolnością emocjonalnego rezonansu ze zwierzęciem, zrozumieniem jego uczuć i – co za tym idzie – potrzeb, najczęściej innych niż te, które człowiek pozwalał im zaspokajać.

Niestety przez wieki bezrefleksyjnie podchodzono do zależności zwierząt od człowieka, uprzedmiotowiano je, wyzyskiwano na różne sposoby w hodowli, wykorzystywano dla pieniędzy w cyrkach albo w ramach innych atrakcji.

Nauka, ale też codzienne ludzkie obserwacje zachowania zwierząt dają nam niezbite dowody na to, że zwierzęta przejawiają przeróżne uczucia, odczuwają ból, strach itd.

Akcja lekarza weterynarii doktora. Jarosława Zajączkowskiego z Wrocławia przyniosła skutek. W 2015 roku prezydent miasta wprowadził zakaz dzierżawienia gruntów miejskich na potrzeby pokazów tresury zwierząt. Taki kontakt widza ze zwierzęciem na arenie niczego widza nie uczy, poza przeświadczeniem, że człowiek może przemocą podporządkować zwierzę, gwałcąc jego potrzeby. Zwierzęciu pozostaje tylko samotność, cierpienie, praca i przenoszenie się z miejsca na miejsce w ciasnych klatkach. Miast, które nie udostępniają gruntów cyrkom ze zwierzętami, jest w Polsce i na świecie coraz więcej. Przygotowywany jest projekt ustawowego zakazu takiej tresury w Polsce.

Bohater reportażu – wegetarianin, specjalista od ptaków i zwierząt egzotycznych – doszedł do finału konkursu na dyrektora ZOO we Wrocławiu i chociaż nie wygrał, oddał miastu swój projekt oceanarium-afrykanarium. Projekt zrealizowano. Afrykanarium jest teraz największą atrakcją tego ZOO. Ale dr Zajączkowski ma też swoje pomysły na funkcjonowanie ogrodów zoologicznych. Jakie? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania reportażu.

***

Tytuł audycji: Reportaż w Trójce
Tytuł reportażu: "Gdzieś są szczęśliwe słonie"
Autorka reportażu: Dorota Jaśkiewicz-Łebek
Data emisji: 17.08.2017
Godzina emisji: 18.12

ml/mk

Czytaj także

Wolimierz: historia niezwykłej przemiany

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2017 19:30
Do małej wsi Wolimierz na Pogórzu Izerskim w latach 90. zaczęli zjeżdżać osadnicy z miast. Byli niezwyczajni: nastawieni proekologicznie, a jednocześnie uczynili Wolimierz ważnym miejscem na mapie alternatywnej kultury.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy zwierzęta w zoo rozpoznają dyrektora?

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2017 22:27
- Oj tak, mam takie przygody - rozpoczyna opowieść dyrektor warszawskiego zoo, dr Andrzej Kruszewicz.
rozwiń zwiń